Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Портрет на Матеус Швар от Кристоф Амбергер, 1542
Този портрет на Матеус Шварц, нарисуван от Кристоф Амбергер, ни показва мъж на средна възраст, не особено красив, прилично дебел, с рядка брада и кебапчести пръсти. С други думи по нищо не личи, че пред нас е един от най-забележителните хора на ХVІ-ти век, който впрочем още приживе е нарисуван на около 150 картини, с което едва ли някой от кралете или папите по негово време може да се похвали.
На картината е изобразен хороскопа на Матеус и от него научаваме, че той е роден на 20 февруари 1497 година в 6.30 часа следобяд. Баща му е винотърговец, а дядо му дори е кмет за кратко. Матеус е добре образован, но езиците не му вървят и се насочва към точните науки. След като се образова в родния Аугсбург, той заминава на, както бихме казали сега, специализация по счетоводство в Италия. След завръщането си в Аугсбург и до края на живота си Матеус работи като счетоводител за банкерите Фугер – най-напред за Якоб, после за Антон.
Две неща са важни в историята на Матеус. На първо място работата за Фугер му осигурява наистина солиден доход – днес е трудно да се изчисли на колко точно възлиза богатството на банкерите Фугер, но това е периодът на техния разцвет, те кредитират повечето европейски владетели, така че се смята, че Фугер са най-богатите хора в досегашната история на Европа. А Матеус е наистина гениален счетоводител.
Той измисля собствена, тройна счетоводна система, която е публикувана през 20-ти век и впечатлява и до днес.
Очевидно е, че Матеус е много богат, но в историята той остава не с любовта си към счетоводството, а с манията си да се облича добре.
Матеус Шварц е побъркан по хубавите дрехи и харчи за това огромна част от дохода си. С абсолютно маниакална точност, която вероятно идва от счетоводните му занимания, той всеки ден си записва с какво е облечен и има специален слуга, който го облича и съблича.
Трябва да отбележим, че през ХVІ-ти век многото пари не са достатъчно основание за елегантен гардероб. В обществото има стриктно разделение на класи и гилдии и съответно също толкова строги правила за обличане. Матеус много внимава да не ги нарушава и това го принуждава да е страхотно изобретателен – в момента, в който му забранят да носи красиви чорапи, той измисля екстравагантни ръкави, след това шарени крачоли на панталоните и така до безкрай.
Всичко това се знае с абсолютна точност, защото в продължение на 40 години всичките му костюми са нарисувани на 146 рисунки.
Сред тях има дори две, на които той е чисто гол – това са едни от първите голи портрети в северно европейската живопис. Коментарът на Матеус към тези две илюстрации е, че е напълнял и е известно, че веднага минава на диета.
Картините с костюмите на Матеус, заедно с обясненията към тях, са запазени до наши дни в сборник, наречен „Книга на дрехите“, който се смята за първото издание за мода в света. Това е безценен документ не само за модата, но и за нравите през ХVІ-ти век. Матеус се опитва да накара сина си да продължи сборника с илюстрации за следващите поколения Шварц, но те не проявяват интерес.
Днес вече знаем със сигурност, че моден инфлуенсър не става от всеки.
Comments