top of page
Writer's pictureПопаганда

CА’DARIO – ПРОКЪЛНАТОТО ПАЛАЦО

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch

Клод Моне, Ка'Дарио, 1908 г.


Красив, странно наклонен на една страна, с прекрасна фасада от цветен мрамор и рисуван от самия Клод Моне, дворецът Ка'Дарио се смята за най-зловещото място във Венеция. Поне девет от неговите собственици умират при странни обстоятелства, а на фасадата му пише Urbis Genio Ioannes Darius – нещо като „На почетния гражданин Джовани Дарио“, което прочетено като анаграма е много злокобно - Sub ruina insidiosa genero или „Под него създавам кървави руини“.



Палацо Ка'Дарио е построено през 1487 година от архитекта Пиетро Ломбардо за знатния гражданин Джовани Дарио. Дарио бил високо уважаван от венецианци, защото сключил мирен договор с турците и носел почетното звание „Спасител на родината“. Палацото било предназначено за дъщеря му Мариета, сгодена за богатия търговец на подправки Винченцо Барбаро. През 1494 година Дарио умира, а палацото става собственост на младото семейство Барбаро. Скоро след това започват да наричат дома им maledetto или прокълнат. Отначало Винченцо се разорил, след това бил убит от удар с нож. Мариета се поболяла от мъка и умряла, неясно дали от разбито сърце или сама сложила край на живота си. Един от синовете им също загинал в засада, вярно не във Венеция, а на Крит.



Потомците на семейство Барбаро владеят двореца чак до ХІХ век, когато Алесандро Барбаро го продава на арменеца Арбит Абдола – търговец на скъпоценности. Може да се каже, че Арбит има късмет, защото остава жив, затова пък губи богатството си до последния грош и е принуден да продаде палацото само за 480 фунта, след което умира в нищета. През 1838 година Ка'Дарио става собственост на англичанина Раундон Браун, но той така и не намира средства за реставрация на сградата и не успява да се засели в нея. Въпреки това злата съдба не го подминава и той се самоубива десет години след като става собственик на Ка'Дарио.


След още няколко междинни собственика, палацото се оказва във владение на херцогиня Изабел Гонтран де ла Баум-Плувинел. Тя прави цялостна реконструкция на двореца, като злите езици говорят, че намесите й са доста прекомерни и на ръба на кича. Въпреки това изглежда коварното палацо оценява нейните усилия и тя живее там дълго и щастливо. Не е така обаче за близкия й приятел, поетът Анри де Рение, който се разболява тежко докато й гостува.


Следващият прокълнат собственик е американският милионер Чарлз Бригс. Престоят му в Ка'-Дарио е кратък, тъй като той и любовникът му са изгонени от града след обвинение в хомосексуализъм. Двамата бягат в Мексико, където скоро любовникът на Чарлз се самоубива.


Палацото е пусто дълги години, докато през 1964 година тенорът Марио дел Монако не започва преговори за покупка, но катастрофира тежко и приема това като знак от съдбата, така че веднага се отказва. Така Ка'Дарио става собственост на граф Филипо Джордано дела Ланце, убит през 1970 година в двореца от случаен свой любовник, матрос на име Раул, който след това бяга в Лондон, където също намира смъртта си.


Особено живописен е следващият собственик на злополучното палацо – Кит Ламберт от група The Who. Той така и никога не преспива в сградата, защото твърди, че в нея по цяла нощ обикалят призраци и той спи или в бараката на гондолиерите или в съседния хотел. Защо не само в хотела – защото понякога е толкова надрусан, че отказват да му дадат стая.


След Кит палацо Ка'Дарио е собственост последователно на още двама италианци, първият се разорява и е арестуван по обвинение в побой, втория се самоубива. Наистина – не в двореца, но връзката с точно тази му собственост се приема за символична. Това се случва през 1993 година.


Има много обяснения за тези зловещи съвпадения. На първо място е фактът, че за над пет века съществуване девет смъртни случая не са чак толкова много – тоест това е просто статистика и никакви съвпадения няма. Освен това повечето собственици са търговци, а при тях рискът от неблагополучия е достатъчно голям.


Има и друго, подобаващо мистично обяснение. Дворецът е прокълнат от тамплиерите, защото се издига върху старото гробище на ордена. Известно е, че през 1293 година тамплиерите заедно с венецианците помагат да се оборудват галери за защита на Кипър от мюсюлманите. Да си призная честно – на мен това обяснение ми харесва повече и ми изглежда напълно венецианско.


Нека запомним Ка'Дарио така – прокълнатото от тамплиерите палацо.

Comments


bottom of page