top of page
pavlovitch

HÔTEL DE LA MARINE – МУЗЕЯТ НА ИЗКУСТВОТО ДА СЕ ЖИВЕЕ ПО ФРЕНСКИ

Елица Павлович


На площад Конкорд, точно срещу прочутия хотел „Крийон“, от 12 юни 2021 година е отворен за посещения един прекрасен музей, чието възстановяване и изграждане трае години наред, резултатът е изумителен и в него има малка българска следа.


Хотел де ла Марин е сграда от ХVІІІ век, в която има апартаменти, зали за приеми и ресторант, всички те грижливо възстановени в първоначалния си блясък от френската държава. Самото място е абсолютно подходящо за сградата и историята му е неразделно свързана с нея.



През 1748 година парижкото кметство решава да издигне статуя на крал Луи ХV, като заедно с нея разбира се да бъде оформен и площад в чест на краля. След няколко отхвърлени предложения, кралят се спира на парцел в близост до парка Тюйлери в западната част на града. На архитектурния конкурс за оформяне на площада се явяват 19 архитекти, но нито едно от техните предложения не устройва краля. Накрая проектът е възложен на кралския архитект Анж-Жак Габриел, който проектира площада в перспективата на две сгради с колонади, които да оформят пространството.


В западната част на площада архитектът издига дворецът на херцог Д’Омон, след това собственост на семейство Крийон, чието име хотелът носи и до днес, макар че те продават сградата през 1907 година.


През 1765 година в сградата отсреща, бъдещият хотел де ла Марин, се разполага службата, която отговаря за движимата собственост на двореца. Отначало се предвижда тя да ползва само част от помещенията, но кралят има толкова много мебели и други ценни вещи, че в крайна сметка цялата сграда минава в разположение на интендантите му с помещения за работилници, изложбени площи, складове и други.



Институцията, която заема хотела, отговаря за обзавеждането на всички кралски дворци във Франция и купува, съхранява и реновира мебелите от Версай, Фонтенбло, Трианон и така нататък. Освен това тук се съхраняват и поддържат оръжия, тъкани, тапети, вази, бронзови предмети и бижута. Всичко до тук е достатъчно да накара всеки естет и роялист да си мечтае да попадне на това място.


Красивата история на кралското интендантство е белязана фатално от френската революция през 1789 година. Две събития остават в историята. На 13 юли 1789 година революционерите конфискуват кралската оръжейна колекция от хотел де ла Марин. Иронично, но първият залп срещу Бастилията вероятно е даден от обковано със сребро оръжие, подарено на краля на Франция от краля на Сиам. През 1792 година група от около 40 човека влизат в хотела и открадват кралските бижута, чиято стойност е над 30 милиона френски франка.



След революцията площадът и сградите на него се променят. Статуята на краля е съборена, а в хотел де ла Марин се нанася Министерство на военноморските сили на Франция. От там идва и името, с което сградата е известна днес. Площадът е прекръстен в „площад на Революцията“ и именно на него се издига гилотината, на която са гилотинирани крал Луи ХV и Мария–Антоанета. През 1795 година площадът е прекръстен отново - на Конкорд, а през 1836 на него е издигнат обелискът от Луксор, който и днес е там – на мястото на кралския паметник.



Министерството обитава сградата на де ла Марин до 2015 година, когато започва обширна реставрация с цел зданието да стане музей на френската традиция и култура, както и на неразривно свързаните с нея постижения в области като гастрономия, мода, аксесоари, мебелировка, тъкани, порцелан, огледала и други, съставляващи понятието, станало популярно в днешно време под названието “l’ art de vivre à la française“ (изкуството да се живее по френски).





И тук се намесва българската следа.

Задачата на реставраторите е да възстановят всичко в първоначалния му вид от ХVІІІ век - обзавеждане, артефакти, материи, завеси, платове, тапети. В процеса е ангажиран живеещият във Франция български художник и реставратор Борис Делчев и неговият екип Вре-Фо Дизайн. За първи път не-френски екип е избран да участва в проект от такъв мащаб и важност за историята и културата на Франция.



Екипът на Борис Делчев се занимава с консервирането и реставрирането на тапетите в сградата. Това включва: проучване на намерените на място частично запазени тапети, тяхното сваляне, реставрация и консервация; задълбочено изследване на тапети от XVIII в. в хранилищата на Музея за декоративни изкуства, намиращ се в северозападното крило на Лувъра, със специалното съдействие на неговия директор; пресъздаване на оригиналите и техния дух чрез най-близка до автентичната и целяща тотална имитация техника; ръчно печатане на съществувалите някога тапети, идентифицирани по описания в съхранената инвентарна книга на двореца с нейните 850 страници детайлни описания на интериора; състаряване на новоотпечатаните тапети с цел пресъздаване и допълване поезията на това необикновено място; поставяне на 12 различни модела тапети в характерния за епохата стил в помещения на първия етаж; реставрация на ръчно рисувани китайски тапети (собственост на Центъра за националните паметници на Франция) и тяхната адаптация към възстановените интериори, част от изложбеното пространство; създаване чрез автентична китайска техника на допълнително количество китайски тапети за местата, където оригиналите липсват или не достигат. Описаните така прецизно процеси са демонстрирани частично на изложба в софийската галерия Структура през есента на 2021 година.


Снимка: архив Борис Делчев и Вре-Фо Дизайн

Няма причина да не вярваме, че всичко друго в сградата е възстановено със същата страст и съвършенство, така че това да се превърне в най-удивителното ново място на Париж – музеят на изкуството да се живее по френски.

Comentarii


bottom of page