Елена Миланова
Instagram: my_italian_days_
Миналата седмица, докато аз се занимавах с теми като интервюто на Слави Трифонов, едно индийско детенце използва свободното си време, за да нарисува няколко десетки клип арт картинки на кит, които продаде под формата на NFT за 290 хиляди паунда. Веднага си зададох много въпроси: Какво става в детската стая? Какво е NFT? В кой век живея? На коя планета? Търсенето на отговори доведе до това, че разбрах (горе-долу) материята, но най-вече това, че NFT се смята за бъдещето на колекционерството и инвестициите в изкуство.
NFT (non fungible token) буквално означава незаменим токен. Ако не сте на 10 години, предполагам, че не ви е ясно, затова нека се върна малко назад във времето.
Идеята за размяна на стойност е стара, колкото света. В зората му ние си разменяхме салфетки, картички и подобни, които дарявахме със стойност. Салфетка „паяжинка“ струваше много повече от салфетка на Балкантурист. Преценявахме колко струва една „паяжинка“ и я разменяхме с пазарлъци с нещо друго. В това време някой тийн в САЩ например, е разменил любимата картичка на бейзболист на дядо си за T206 Honus Wagne (1909), която колекционерите наричат „Мона Лиза на бейзболните картички“ и в момента е милионер. В тези случаи става дума за предмети (картички), които са единствени по рода си и в този смисъл са незаменими, защото, ако се заменят за нещо друго, ще имаме нещо друго. От друга страна, ако имаме един биткойн и го заменим за биткойн, получаваме същото нещо – биткойн. NFT е незаменим токен, единствен и неповторим, който си живее онлайн.
Как работи?
Най-общо NFT са част от блокчейна на Ethereum. Това е криптовалута като биткойн, казва се ЕТН. Но Ethereum поддържа и тези NFT, които складира като информация. По принцип това не им струва нищо, т.е всеки блокчейн може да го прави (и някои започват да го правят).
NFT може да е всичко – рисунки, музика, тази статия, пост на Слави Трифонов, всичко. Стига да има кой да купи обясненията му колко си пада по мъжкарска лоялност тип Кръстника, под формата на NFT, никой не може да го спре. Например основателят на Twitter продаде нфт на своя известен туит "just setting up my twttr" за 3 милиона долара.
Но в момента най-голямото вълнение околко тези нфт-та е свързано с дигиталния арт и големият разговор се върти именно около еволюцията на традиционното колекциониране на изкуство в колекциониране на дигитално изкуство.
Много хора се надяват това да е бъдещето на колекционерството. Например човекът, който е платил 390 хиляди долара за 50-секундно видео на Grimes или този, който купи видео на Beeple за 6,6 милиона долара. Между другото артистът Майк Уинълман, който стои зад името Beeple, не беше продавал нищо за повече от 100 долара до миналия октомври. През март 2021 Christie's продадоха NFT на негова творба за 69 милиона долара. Или пък Gucci Ghost, картинка, която беше купена за 3600 долара, а в момента се продава за 16 300. Примери има много.
Yoink!I Beeple
Веднага възниква въпросът аз не мога ли да си го сваля това NFT (това е просто един png или gif файл) с десния бутон на мишката?
Може, но това е все едно да си копирам произведение на Хокусай – за оригинал се смята само първото копие. НФТ-тата са предназначени да дадат нещо уникално, което не може да бъде копирано (въпреки че авторът си запазва авторските права и може да си прави копия, точно както и при физическите произведения на изкуството). Във физическата ни реалност всеки може да си купи отпечатка на Моне, но само една картина е оригиналът. Същото е и с файлчетата NFT, само че във физическия свят оригиналът винаги е най-добрият, докато в дигиталния всяко копие е буквално със същото качество.
Gucci Ghost
Няма ли да им мине модата?
Едва ли, вероятно има причина да се смятат за следващата глава в историята на изкуството. Изкуството има свойството да събира и обединява групи от хора – онлайн хората се групират по интереси, точно както във физическия свят. Например аз може да не харесвам Пикасо, но това просто значи, че не съм от армията му фенове и няма никакво значение за стойността му в изкуството или за историята, нали? При NFT също започват групирания спрямо неща, които хората притежават или харесват. Да вземем например пингвинските общности. Това са фенове, които се обединяват около група нфт-та, наречени Pudgy Penguins. Специално за пингвините ви препоръчвам статията на Ню Йорк Таймс I Joined a Penguin NFT Club Because Apparently That’s What We Do Now . Има и други като CryptoPunks или пък голямата група почитатели на яхтинг клуба на отегчената маймуна (The Bored Ape Yacht Club).
Добре, но това е безумно!
Не, не е. Нашата лична преценка, нашето естетическо око не задава стандарт колко струва нещо в изкуството, това няма значение. Не работи така пазарът и никога не е работел така. Затова картина на Моне в момента струва в пъти по-евтино от Beeple. Стойността на заешката скулптура на Джеф Кунс не се измерва в количеството на използванта стомана и броя възхитени погледи пред нея – тя струва 91 милиона долара, защото някой има 91 милиона долара и е готов да плати толкова за нея, вероятно с очакването, че един ден ще се намери друг, който да я купи за 200 милиона.
Донякъде бумът на NFT може и да се дължи на бума на криптовалутите. Но и цена на картина на Пикасо може да се влияе от борсовата цена на биволското в момента, така че това няма кой знае какво отношение за бъдещето им.
А това коте какво е?
Една от първите употреби на нфт-та от Ethereum е игра, наречена КриптоКотета, която позволява на потребителите да си търгуват котенца помежду си. Това по-долу струва 170 хиляди долара, а можете да си купите и цял комплект от 60 нфт-та на котета за 999 хиляди долара.
Много хора се опасяват, че нфт-тата са нестабилни и че ще "изчезнат". Няма да изчезнат, ще ста тук и след триста години. Един ден копие на това коте може би ще е закачено в Лувъра (между другото в Ню Йорк вече се подготвя физически музей на NFT). Някои могат и да се загубят по някакви причини, както и всяко едно произведение на изкуството може да не оцелее времето. Само качеството му ще си е все същото, за разлика от физическите произведения.
Големият проблем в момента е, че NFT използват същата технология на блокчейн и са „гладни“ като криптовалути, т.е използват много електроенергия. Има хора, които работят за решаване на този проблем, но досега повечето NFT все още са обвързани с криптовалути, което значи генериране на много емисии. А това, поне за мен, е достатъчно да не пожелая NFT на китче, нарисувано от индийско дете през вканцията му, колкото и да ми се струва интересно като идея (но най-вече като инвестиция).
Comments