Елена Миланова
Instagram: my_italian_days_
До 29 август в Палацо Строци във Флоренция е представена голяма изложба, даваща нова перспектива към историята на съвременното изкуство в САЩ. American Art 1961–2001 събира интересна селекция от 80 творби на 53 художници, включително (дежурния за такива изложби) Анди Уорхол, но и Марк Ротко, Луиз Невелсън, Рой, Лихтенщайн, Брус Нюман, Барбара Крюгер, Робърт Мейпълторп, Синди Шърман Матю Барни, Кара Уолкър и много други. Изложбата е в сътрудничество с Walker Art Center в Минеаполис. Повечето от творбите се излгагат за пръв път в Италия и обхващат най-важните движения, фигури и събития от началото на Виетнамската война до атаката на 11 септември.
От поп арт до минимализъм, от концептуално изкуство до The Pictures Generation (1974-1984) и съвременни произведения от 90-те и 2000-те години, в Палацо Строци може да се види едно изследване на ролята на изкуството в теми като консуматорство, масово производство, феминизъм, полова идентичност, расови въпроси и борба за граждански права. Изложбата започва от самия вход на палацото със станалата вече много известна инсталация „Раната“ на френският стрийт артист JR – това е може би най-сниманият обект тази година във Флоренция, който насочва вниманието към достъпността на културните пространства по време на пандемията.
В изложбата може да се види прочутата картина на Уорхол „Шестнадесет Джакита“ (1964), която изобразява Жаклин Кенеди след убийството на JFK. От епохата на 60-те са и творби на Доналд Джъд, Брус Науман, Джон Балдасари, които задават посока за следващите поколения. Синди Шърман с темата за пренасочването на мъжкия поглед, присвояването на масови медийни образи от Ричард Принс и Барбара Крюгер, изобличаванато на стигмата на СПИН в творчеството на Феликс Гонзалес–Торес и видео инсталацията на Матю Барни Cremaster 2 от 1999 г., която също се показва за първи път в Италия. 90 -те и 2000 -те години са представени чрез творбите на такива художници като Кери Джеймс Маршал и Кара Уокър.
Comments