Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
През 1822 година обикновените граждани за първи път получават свободен достъп до изкуство, изложено за разглеждане в специално построен музей. Условието да бъдат допуснати е да притежават собствени обувки. Преди това колекциите са разглеждани само от аристокрацията и богатите представители на буржоазията и то по-скоро като гости и специални посетители, а не по този начин, който познаваме и до днес.
Гражданите са австрийци, а музеят се казва Албертина. Това е първият публичен музей на Австрия. Днес той е един от най-популярните музеи на Виена, а през 2016 година беше обявено, че предстои да се открие филиал за модерно изкуство.
Албертина Модърн е вече факт и откриването му е събитие за всички европейци, които обичат изкуството – новите музеи на стария континент се броят на пръстите на едната ръка, особено в сегашната ситуация.
Албертина Модърн обаче работи, като от 28-ми май приема посетители, макар и редуциран брой – не повече от 265 човека наведнъж.
Новият музей се намира в Кюнстлерхаус – старият дом на художниците – чудесен символ. Сградата е построена през 1865-1868 година в неоренесансов стил. Пълната реконструкция на старото здание в съвременен музей струва 57 милиона евро, които са дарени от строителния магнат Ханс Петер Хайзелштайнер. Това е най-голямото дарение, получено някога от австрийска културна институция. Впрочем самият музей Албертина е основан на базата на колекцията на принц Алберт и наследниците му, така че традицията на музея е свързана с любовта към изкуството на поколения меценати.
Клаус Шрьдер за Ню Йорк Таймс
Колекцията на Албертина Модърн наброява около 60 хиляди творби и е съставена от няколко частни колекции, дадени на съхранение. Една от най-големите е на Херберт Батлинер, юрист от Лихтенщайн. „Аз купувам с очите си“ – казва той. Колекцията му се оценява на около половин милиард евро. Директорът на Албертина Клаус Шрьодер казва, че тази колекция е манна небесна за австрийските музеи. Например преди това в Албертина има изложена само една картина на Пикасо, а Батлинер има десетки. Освен това той притежава творби и от съвсем съвременни автори като Анселм Кийфър, Георг Базелиц, Уилям Кентридж, Герард Рихтер. Друга важна колекция е тази на основателя на магазините Baumax,както и на галериста Рафаел Яблонка, който е дал за дългосрочно ползване повече от 400 творби от колекцията си съвременно изкуство.
Заслугата за новия музей и цялостната концепция за него е на директора на Албертина Клаус Шрьодер. Той е начело на музея от 2000 година, когато Албертина има около 20 000 посетители годишно и постепенно губи популярност. Благодарение на Шрьодер и неговата политика да вкара нови колекции в музея и да привлече съвременно изкуство, през 2008 година посетителите на музея са вече над един милион.
Клаус Шрьодер казва, че един от малкото позитиви на глобалния туризъм е, че музеите са пълни и процъфтяват.
Той внимателно наблюдава кои епохи в изкуството са популярни и според него изкуството на ХІХ-ти век залязва, с изключение на френските импресионисти, но съвременното изкуство е във възход. До септември в Албертина Модърн ще могат да се видят творби от немски и австрийски художници, създадени от 1945 до 1980 година, а след това и от художници от други страни в същата епоха. Изглежда Шрьодер отново е отгатнал посоката на зрителския интерес. Обувки имаме, остава да стигнем до Виена.
Comments