Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Смешен човек е Филомена Кънк. Тя е измислена (в ролята е комедийната актриса Даян Морган), но всички се срещаме с типажа й всеки път, когато се налага да обясним нещо рационално на човек, който е „гледал едно видео в YouTube”.
В пет епизода на британската поредица на BBC „Cunk on Earth” (по Netflix), ще се скъсате от смях и понякога по кожата ви ще преминават тръпки, защото хора като Филомена Кънк се размножават страшно бързо и дори бих казала, че вече пробладават. Най-осъзнатият момент на Филомена е, когато казва за себе си: „Знам, че изглеждам доста уверена, но понякога, когато говоря с експерти, се притеснявам, че може да изглеждам доста глупава.“
В тази псевдодокументална поредица журналистката Кънк изследва човешката цивилизация. Все пак основните събития в историята на Хомо сапиенс са предадени правилно, но Филомена Кънк е наивна невежа, която едва може да схване темите, които обсъжда, гледайки на всичко през изключително тясна и модерна призма. Например в една сцена тя заявява: „Една от причините, поради които все още знаем за римляните днес, е Уикипедия.“ В друга пък пита британския експерт по историческа лингвистика д-р Ървинг Финкел, изучил каменна плоча с най-ранната човешка писменост: „Ако някой прочете това на глас, можем ли да кажем, че това е първата аудиокнига?“. Финкел прави дълга пауза, преди просто да каже „Не“.
Това е динамиката на общуване на всеки (напълно реален) професор, експерт, учен, когото Филомена Кънк интервюира – ступорът пред невежеството на уверената Филомена, премесен със задължителната интелектуална британска учтивост ги прави нейните идеални жертви. Това има много комичен ефект, който не може да се опише, а трябва да се види. Докато гледах Филомена често си мислех за Али Джи на Саша Барън Коен. В начина, по който е изграден образът и са структурирани интервютата й има модел – сравнява старо нещо с ново нещо, задава анахроничен въпрос, изчаква объркан отговор. Колкото и дълбоко глупава да е Филомена Кънк, много от нейните въпроси се усещат абсолютно реални и действително възможни – например, какво ли си мисли човекът от улицата за мумифицирането (което тя сравнява със спа-процедури, каквито Гуинет Полтроу прави редовно) или как да си обясни защо лети самолета, без да се затормозява с разни „досадни научни обяснения“?
Кънк живее в свят на широкоразпространено невежество, премесено със социални мрежи, конспирации, екрани и филмови герои и има вид, че не само не схваща, че Мари Кюри и Хълк не са поемали „една и съща радиация“, но и не разбира концепцията за живота и смъртта изобщо.
Има моменти, в които Даян Морган хаква образа на Филомена и се получава нещо по-дълбоко и остроумно, например докато изрича разни богохулни неща за раждането на християнството се обръща към камерата със „Спокойно, ще оправя и исляма след малко“ или начинът по който не може да произнесе разни думи. Тя показва типичните признаци на човек, който никога нищо не е чел в живота си и знае думи от слушане, затова ги е запомнил неправилно. За нея Камелот например е „Came a lot”, което отваря цяла дискусия за семенната течност на крал Артур.
Но отвреме навреме Филомена има шокиращо добри попадения – съвсем правилно обяснява художествения скок, дошъл с откриването на перспективата, но в същото време като един Шелдън Купър от „Теория на големия взрив“ в мига, в който си отдъхваме, че всичко е нормално, добавя някакво абсурдно сравнение или извод. Създател на Cunk on Earth е Чарли Брукър, който е създател и на Black Mirror. Тук форматът е комедиен, но посланието е същото – може да изглежда абсурдно и смешно, но всъщност е реално и ужасно сериозно. Ако търсите развлечение което същевременно е тъпо и в същото време не е – Филомена Кънк има какво да ви предложи.
Comments