top of page
Writer's pictureПопаганда

АНГЕЛЪТ НА ТАЙНИТЕ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


Не е ли удивително как някои символи се повтарят със столетия в изкуството? Затворена градина (“hortus conclusus”) и бели лилии са символът на чистотата (девствеността) на Дева Мария. Отново и отново, когато се изобразява тя, ухае на лилии, тихо и уютно е, и винаги е много нежно и красиво, домашно.

На тази картина на Филипо Липи, рисувана някъде между 1449 и 1459 година, виждаме сцената на Благовещение или моментът, когато Мария разбира от архангел Гавраил, че ще зачене син.


Систематиката на архангелите е сложна, но те са ангели от висок ранг и има седем свети архангели (според християнството), които стоят пред престола Господен. Това са Разиил, Цафкиил, Задкиил, Камаил, Михаил, Гаврил и Рафаил. Сред тях най-високо място има архангел Михаил, защото под неговото предводителство небесните сили побеждават дявола. Архангел Гавраил натоварен да е вестител на тайните Божии – той възвестява на свещеника Захария за раждането на св. Йоан Кръстител и той носи посланието на Дева Мария, че ще зачене божия син. На картината архангелът е с огромни крила от паунови пера, разперани над него и е коленичил, за да й съобщи новината. Лицето му е момчешко, вероятно някой чирак в ателието на Липи. Архангелът държи лилии, за да подскаже отново към чистотата на Мария. Такива са и в мраморната ваза, която е центърът на картината. Малък гълъб, символизиращ Светия Дух, лети към Мария – това е моментът на зачеването на Христос. Гълъбът е изпратен от Бог, чиято ръка се вижда в центъра горе, излизаща от тъмносин облак. Златна светлина излиза от корема, през нежната розова рокля на Мария, а тя е навела глава, в знак, че приема. Тази картина е била в двореца на Медичите във Флоренция, най-вероятно окачена над врата (затова е в полукръг) и в комплект с друг панел, който показва седемте светци покровители на Медичите.

Благовещението е подходяща сцена за домашна обстановка, защото според Евангелията архангелът посещава Мария у дома й, а и тематиката е на мир, спокойствие, щастие. Въпреки, че Мария е била бедна, Медичите – не и Липи е нарисувал къщата на Мария елегантна, с богати мебели, красиви декорации, така че да подхожда в обстановката на палата на Медичите. Леглото й е покрито с дебела, бродирана със златни нишки покривка, а столът й със златиста дамаска, което е препратка към мястото й на Небесна царица. Мраморните стени са в меки кайсиеви и розови нюанси, а резбата е в класически стил, много популярен в ренесансова Флоренция. Липи не е забравил да уважи и поръчителите на картината – под вазата е една от техните емблеми, издълбана в стената – две пера, обградени с диамантен пръстен. Пауновите пера също са били символ на Медичите, така че крилата на архангел Гавраил не са нарисувани така детайлно и величествено просто така.


Благовещението е изключително популярна тема във Флоренция, празникът на Благовещение е един от най-големите празници в Италия до ден днешен (25 март), а в миналото е отбелязван като първия ден от календарната година. Картината може би е била в кабинета на двореца, чийто тавани са украсени със знаците на зодиака (месеците от годината).

Comments


bottom of page