top of page
Writer's pictureПопаганда

АФРИКАНСКИ МАСКИ ОТ ХХІ ВЕК – ЧАР И ПОЛИТИКА

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch



Ромуалд Хазуме е сред най-знаменитите съвременни африкански художници, но до миналата година никога не бях чувала името му. Това не е изненада, той живее и работи в Африка, в родния си Бенин и не прави много изложби. Затова пък когато се случи да показва произведенията си, то е в най-добрите музеи и галерии по света - Виктория и Албърт, Помпиду, Британския музей, Саачи в Лондон, Гугенхайм в Билбао. Аз видях неговите маски миналата зима в музея за модерно изкуство в Осло.


Маските на Хазуме са направени от празни, при това задължително използвани и захабени туби. Всяка е съвсем различна от другата, те са толкова остроумно направени, очарователни и различни, че впечатляват моментално, дори без да се прочете историята зад тях. А историята им придава друг смисъл.




Ромуалд Хазуме е роден през 1962 година и още в началото на 80-те години, съвсем млад, започва да прави маски от туби. Това и до днес остава най-разпознаваемата част от творчеството му. Хазуме има късмета да попадне на известния куратор и дилър Андре Магнин още в началото на работата си и да му продаде част от маските. При това Магнин удвоява цената, която художникът иска, за да му позволи да работи спокойно и да се издържа от изкуството си – нещо, което малцина творци в Африка могат да си позволят.


Маските от туби разказват истории от родната му Африка. Например Габон е държава с петролни находища и само милион и половина жители. Но за разлика от петролните емиратства, жителите на Габон нямат дори течаща вода и електричество. Нигерия също има петрол, при това той е лесен за преработка, но рафинериите са продадени на чужденци и местните хора рафинират петрол нелегално, в малки рафинерии, от които продават и изнасят нелегално в съседните страни. Включително в Бенин.



Така започва историята на маските-туби. Жителите на Бенин масово се занимават с контрабанда – опасна дейност. Тубите, в които се пренася бензина, са боядисани в цветове, които се смятат за късметлийски според локалната Йоруба традиция.


Сериите маски на Хазуме освен това пародират излагането на традиционни африкански маски в европейските музеи, напълно извън техните ритуални функции, разглеждани само като екзотични естетически обекти.

Контрабандата в Бенин е толкова разпространена, че в момента в страната има повече туби, отколкото хора. По своя уникален начин Хазуме разказва всичко това и то се помни дълго.

Comentários


bottom of page