top of page
Writer's pictureПопаганда

"БАЛКОНЪТ" НА ЕДУАРД МАНЕ – СКАНДАЛЪТ МОЖЕ ДА ИЗГЛЕЖДА И ТАКА

Елица Павлович Instagram: @elitzapavlovitch


"Балконът" от Едуард Мане, 1869



През 1869 година Мане представя картината си „Балконът“ на Парижкия салон и предизвиква скандал. Днес това е една от най-известните му картини, но за тогавашната публика произведението е твърде смело – с необичайния контраст на светло и тъмно, цветовете и дрехите, които моделите носят.


Едуард Мане е един от най-знаковите художници в прехода от реализъм към импресионизъм и затова творбите му се разглеждат особено внимателно. На тази картина той рисува трима души, с които е лично свързан. Това е художничката Берта Моризо, с която Мане се запознава няколко месеца по-рано, тя е седналата дама с бялата рокля. Другата жена на балкона е Фани Клаус, цигуларка, приятелка на съпругата на Мане. Третият модел на картината е художникът Антоан Гиме.


Тримата са нарисувани много близо един до друг на балкон със зелени перила, но въпреки своята близост в пространството, те са сякаш отделно един от друг, никой от тях не гледа към другите, нито изглеждат свързани по някакъв начин. Това е нарочно търсен ефект.

Има запазена по-ранна версия на картината, там местата на жените са разменени, като Фани е облечена с розова рокля и не гледа надолу към улицата. Във финалната версия Мане решава да остави само черно-бялата гама за дрехите и разполага моделите си по друг начин.


Скандалът на Парижкия салон е предизвикан от това, че на картината Мане е нарисувал с прекалено много детайли елементи, принципно считани за маловажни, докато само е щрихирал други, които са водещи. Така например зрителите отбелязват, че цветята и саксията са нарисувани с повече детайли от лицата на някои от моделите. Освен това резкият контраст между черния фон и белите рокли се възприема като открита провокация.


Берта Моризо е облечена в бяла рокля с широки ръкави от почти прозрачен плат на райета, много модерен по онова време. Тя гледа към улицата и очевидно знае, че минувачите ще я оценяват, така че се е постарала да изглежда добре, но дрехата й е широка, леко старомодна и по-скоро е домашна. Фани, обратно, сякаш току-що влиза отнякъде, тя е облечена в доста по-консервативна рокля и сваля ръкавиците си. При нея особеният елемент е голямото цвете на главата й. Не е ясно дали то е аксесоар към шапка или е сложено на лента, но е доста екстравагантно и не е типично за модата тогава. Този елемент очевидно е реверанс към приятелите на Фани – художници и артисти, които насърчават екстравагантните прояви от всякакъв вид. И накрая Антоан, който на този моно фон е със скандално цветна и модерна вратовръзка, каквато все още почти никой не носи, и освен това е само с тънки и добре поддържани мустаци, но без брада или големи бакенбарди, задължителни за времето.


Така една на пръв поглед невинна картина се превръща в провокация и слага началото на поредица от произведения на Мане, в които модата като средство за изразяване заема все по-важно място.

Comentarios


bottom of page