Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Пуснете си клипа на Vogue на Мадона и ще си спомните, че в началото танцьорите са подредени като живи скулптури в галерия, в която се виждат големи картини с портрети на жени. Авторката на тези портрети се казва Тамара де Лемпицка, а Мадона, заедно с Барбра Стрейзанд, е сред най-страстните колекционерки на изкуството на баронеса де Лемпицка – едно доста скъпо удоволствие, тъй като последните 20 картини на тази авторка, появили се на търг, са продадени за над един милион долара всяка.
Тамара де Лемпицка е родена през 1898 година и умира през 1980. Тя преживява всички катаклизми на 20-ти век и тъй като се ражда в Русия, а е еврейка по произход, то две от най-големите исторически катастрофи – революцията в Русия и Втората световна война, я засягат съвсем пряко. Въпреки това тя никога не изпада в униние, или впрочем в недоимък, и кръстосвайки Европа между двете световни войни – по нейните думи „между хотел Риц в Париж и Гран хотел в Монте Карло“, очарова и рисува елита на своето време.
Tamara de Lempicka (1898-1980),Portrait de Marjorie Ferry, 1932.
Сред нейните модели са кралицата на Гърция, кралят на Испания, поетът Габриеле д’Анунцио и много други. Нейният приятел Жан Кокто отбелязва, че Тамара обича изкуството и висшето общество в еднаква степен. Картините й са елегантни колкото моделите на тях, безупречни и красиви. Самата Тамара не рядко позира сама за портретите, които рисува, тъй като отговаря отлично на собствените си критерии – облича се изключително при Коко Шанел и е толкова красива, че хората често я бъркат с Грета Гарбо.
Разбира се, тази бляскава биография изобщо не обяснява успеха на Тамара като художничка – нито тогава, нито сега. Обяснението е друго – тя е наистина много талантлива и намира свой абсолютно разпознаваем и уникален стил, така че картините й просто не могат да се сбъркат с други.
Тамара рисува луксозни картини в свят на лукс и това придава на творчеството й привлекателност и автентичност, които е трудно да бъдат фалшифицирани.
Родена в аристократично руско-полско семейство, Тамара бяга от Санкт Петербург в Париж през 1917 година заедно със съпруга си Тадеуш. За първите години от живота й не се знае почти нищо извън легендата, които тя сама създава. През 1920 година Тамара е призната художничка във Франция, нейни картини участват във всички големи художествени салони. По това време тя вече е и известна светска дама, загадъчна аристократка-емигрантка, която дава пищни приеми в огромния си апартамент, в който всички мебели са украсени с монограм с нейните инициали.
Картините на Тамара де Лемпицка са като луксозни илюстрации – на тях моделите са облечени в модерни дрехи, фонът отзад е само допълнение към фигурата на преден план, с отчетлив акцент върху устните, косата, ръцете.
Всичко това е като съвършена модна илюстрация и не случайно картините на Тамара веднага влизат в модните списания.
Картината й La Musicienne, на която е нарисувана нейната любовница Ира Перо, свиреща на мандолина, е на корицата на известното немско модно списание Die Dame през 1930 година, а преди две години е продадена на търг за малко над девет милиона долара.
Tamara de Lempicka (1898-1980),La Musicienne, painted in Paris, 1929
Една от тайните на успеха на Лемпицка е комбинацията от класическото съвършенство на телата на нейните картини, безупречни като гръцки статуи, винаги леко преувеличени и абсолютно модерния фон отзад – често това е абстрактен изглед от Ню Йорк, който очарова Тамара при първото й посещение там през 20-те години. Самата Тамара разказва без излишна скромност, че на всички изложби картините й са поставени на най-хубавите места в залата, добре осветени, защото привличат хората с това, че са перфектни и изцяло завършени.
През 1931 година Тадеуш и Тамара се развеждат заради нейните непрекъснати изневери, много от които с жени. Именно тези красиви жени, в които Тамара се влюбва, са нарисувани на най-известните и най-скъпите й творби. Между любовниците й се открояват две – Ира Перо и Рафаела Фано. Последната е неин модел от 1922 година и според Тамара е „най-красивата жена на земята“.
Tamara de Lempicka (1898-1980),Les jeunes filles, circa 1930.
През 1933 година Тамара де Лемпицка се омъжва за Раул Куфнер, богат унгарски барон. Тъй като и двамата са евреи, през 1939 година те решават да напуснат Европа и заминават за САЩ. Откъсната от своя кръг високопоставени приятели и протежета, без да може да открие в прагматичния и демократичен Ню Йорк бляскави обекти, достойни да бъдат нарисувани, Тамара Лемпицка започва да рисува абстрактни картини.
Но в изкуството тя остава с друго, с изгубения завинаги блясък на предвоенна Европа.
Commentaires