Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Tiffany & Co е може би най-известната марка бижута в света не само благодарение на филма и Одри Хепбърн пред витрината, но най-вече заради това, че собствениците достатъчно рано се сещат, че парите са в масовата популярност и правят така, че всяко обикновено момиче да може да си позволи обици или пръстенче от Тифани за двуцифрена сума, но да ги получи опаковани в същата приказна синя кутийка и панделка, както и най-богатата клиентка.
Марката Тифани е основана от Чарлз Луис Тифани – един от най-успешните бижутери на Америка, който има шест деца и сред тях възлага най-големи надежди на третия си син Луис Комфорт Тифани. Талантлив художник и предприемчив бизнесмен, Луис Комфорт разочарова баща си и избира напълно различно поприще. Там той е не по-малко успешен и създава истински шедьоври. Луис Тифани е революционер в декоративното изкуство преди войните, а неговите лампи на цветя са истински шедьоври, които днес струват милиони. През 2018 година една от лампите му „Водна лилия“ е продадена на търг за $3,372,500. В момента в света са останали само 14 броя от този модел лампи и пет от тях са в музейни експозиции, включително в Метрополитън.
Луис Комфорт израства в охолство и заобиколен от красиви предмети, от дете той рисува и има изявен интерес към изкуствата. Благодарение на семейното богатство той получава отлично художествено образование и обикаля цяла Европа. В музея Виктория и Албърт е поразен от колекцията стъкло и години на ред мисли как може да направи нещо подобно. Известно време Луис пътува из Северна Африка и там е много впечатлен от цветовете, от светлината в джамиите, от мебелите и орнаментите на Ориента.
След завършването си Луис Комфорт става художник и се справя не зле, но в никакъв случай не е изключителен. Той отказва на баща си да влезе в семейния бизнес, но амбициите му са много по-големи от това да е поредният добър художник. И Луис Тифани решава да прави витражи. Той овладява тази трудна техника до съвършенство и прави наистина невероятни витражи на религиозна тематика или с пейзажи, но скоро това не му е достатъчно и той основава цяло предприятие за производство на предмети за декорация и интериор. Всичките му сътрудници са майстори в своята област, той работи с най-добрите мебелисти, стъклари, тъкачи.
Страстта на Луис Комфорт са стъклените предмети и той прекарва най-голяма част от времето си в своя завод за стъкло в Бруклин. Там непрекъснато се правят експерименти, но Луис не е доволен – той иска идеални цветове, идеално прозрачно стъкло. И затова отива при най-добрия – в Нанси, при великия Емил Гале. Това пътуване го вдъхновява още повече, той събира най-добрите художници на стъкло, патентова няколко нови технологии за оцветяване на стъклото и напълно нова технология за направа на витражи чрез слепване с медно фолио вместо с олово, както е традиционната технология. Витражите на Тифани стават безумно популярни, той работи за Белия дом, един от витражите му е изложен в Ермитажа, но повечето са отдавна изгубени.
Голямата слава и безсмъртието си Луис Комфорт дължи не на витражите, а на своите лампи.
Легендата разказва, че те са създадени напълно случайно – просто от витражите оставали много неизползвани красиви стъкълца и майсторите във фабриката започнали да ги подреждат в малки цветни абажури. За няколко години в началото на века Тифани става бог на нощните лампи – само през 1906 година той предлага в каталога си над 300 модела прекрасни стъклени лампи на цветя, на цени достъпни за средната класа. Шарките им са на цветя, защото Самият Луис Комфорт е страстен градинар и в свободното си време се занимава с оранжерията си.
След това започват войните и лампите на Тифани излизат от мода. Освен това повечето са претопени, защото основата им е бронзова, а бронзът е нужен за гилзи. Така прекрасните цветни лампи на Тифани постепенно изчезват в историята.
През 70-те американците ги преоткриват и се появяват доста имитации и дори фалшификати, но повечето не са дори близо до оригиналите. Истинските лампи на Луис Тифани са изцяло ръчно правени, като всяко стъкълце се подбира специално по форма и цвят, а основата е или бронзова или с мозайка и също е произведена в неговата фабрика. Именно една от малкото оцелели лампи с основа с мозайка е и най-скъпата лампа на 20-ти век – лампата „Лотус“, продадена през 1997 година за $2,807,500. Блудният син на Тифани не станал бижутер, но красотата, създадена от него, озарява света.
コメント