top of page
pavlovitch

БРАТЯТА КЛИМТ – ЗАЕДНО ВЪВ ВСИЧКО

Елица Павлович



Днес за Густав Климт са чували всички. Има обаче и още талантливи Климт, цели трима братя учат във виенското художествено-приложно училище към Виенския музей на изкуствата и промишлеността. Ернст Климт е най-близкият човек до Густав, двамата работят заедно, дори са влюбени в две сестри. Ернст Климт умира едва на 28 години и сега изложбата в Рим „Климт. Сецесионът и Италия“ се опитва да припомни живота и творчеството на този забравен художник.

Ернст Климт

Густав и Ернст се раждат в семейството на Ернст и Ана Климт, като имат още пет братя и сестри. Баща им е гравьор и семейството живее скромно, но родителите виждат и оценяват талантите на децата си и правят всичко възможно да ги изучат подобаващо. Така трима от братята Климт - Густав, Ернст и Георг - отиват да учат в художествено училище. Виенското училище по изкуства и занаяти е открито само няколко години по-рано и осигурява на учениците си възможност за стаж като учители по рисуване. Густав и Ернст обаче са толкова талантливи, че получават стипендия да продължат обучението си по рисуване, докато брат им Георг се ориентира към приложните изкуства и работата с метали.


релеф от Георг Климт, 1900

Професорите на братя Климт – Лауфбергер и Бергер – се занимават със стенопис и от рано включват талантливите си студенти в своите проекти. Така още преди да са завършили образованието си, братята Климт натрупват достатъчно практически опит и заедно с приятеля си художник Франц Матч през 1879 година основават свое художествено предприятие. Тримата започват да декорират големите новостроящи се сгради из Виена. Периодът на творчеството им щастливо съвпада с реконструкцията на града и по „ринга“ се появяват някои от най-важните и до днес сгради. Братята Климт декорират Музея по история на изкуствата, също и интериора на Бургтеатър:



Сред съвместните им проекти са таваните и завесите на театрите в Либерец (Райхенберг), Карлови Вари (Карлсбад) и Риека (Фиуме). Ернст Климт работи сам по стенописите на замъците Мондзее и Пелеш в Румъния.


Сдружението на братя Климт и Матч специализира в декорации на тавани и работата им е толкова успешна, че през 1883 година тримата наемат ателие във Виена, където да могат да рисуват по-обемни поръчки.


През 1885 година сдружението е наето да изрисува таваните на няколко стаи в Хермесвила във Виена, където живее императрица Елизабет или Сиси, както остава в историята. Таванът на спалнята й вече е започнат от професор Бергер, който умира внезапно и те само трябва да завършат работата му. В салона на императрицата обаче тримата имат пълна свобода да рисуват каквото желаят и те заедно разработват и реализират проекта.


Поръчката за тавана на Бургтеатъра във Виена тримата художници получават през 1886 година, като Густав и Мартч рисуват по четири картини за театъра, а Ернст две. По тогавашната художествена мода картините са нарисувани невероятно подробно и прецизно до най-малкия детайл, като за тази цел актьорите от театъра са снимани с костюмите си и заели определени пози, а където няма подходящи актьори, братята Климт ползват за модели членовете на семейството си. За работата си по декорирането на театъра художниците получават Златен кръст от император Франц Йозеф ІІ – най-високата награда.



През октомври 1891 година Ернст Климт се жени за Хелене Фльоге, чиято сестра Емили е голямата любов на Густав. Момиченцето на Ернст и Хелене е още бебе, когато внезапно на 28 годишна възраст Ернст умира, само една година след сватбата. Същата година Густав Климт губи баща си и изпада в тежка творческа криза. Сдружението с Мартч се разпада, Климт се мести в ново жилище в опит да се съвземе след всички сътресения. Той поема грижите за съпругата на брат си и за детето, освен това довършва всички недовършени поръчки на Ернст. Заедно с майка си, брат си Георг и двете си неомъжени сестри Клара и Хермине, Климт се нанася в голям апартамент в седми район на Виена. Семейният апартамент е неговото убежище до края на живота му.

Ернст Климт, Франческа от Римини и Паоло (1890)

Има много истории за това колко жени е имал Густав Климт, колко незаконни деца, но най-близките хора до края на живота му са съвсем малко и все същите – търпеливата Емили и семейството му, заедно с непрежалимия Ернст, който оставя отпечатък в някои от най-големите и най-видими проекти на семейство Климт.

Commentaires


bottom of page