Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Историята на българските царски тиари е много кратка. Започва с княз Фердинанд и завършва със Симеон II. Освен кратка е и сравнително бедна – нашите царици и княгини нямат кой знае какви образци на ювелирното изкуство, а скъпоценностите, които са имали, са ги продали в изгнание или проиграли на комар. Познати са четири тиари, които не са показвани пред публика отдавна и не се знае съдбата им. В крайна сметка от това, което би имало смисъл да се покаже в изложба например, едва ли е запазено нещо.
За съжаление, най-известната тиара, така наречената българска Köchert Tiara Fleur-de-Lis, или тиарата на Мария-Луиза, изобщо не се знае дали съществува все още, в какъв вид е или е разфасована и продадена. Преди десетина години Симеон II отказва да заеме тиарата на държавата за изложба с обяснението, че бижуто е в „деликатно състояние“.
Българската Fleur-de-Lis е единствената изрично изработена по поръчка на българския парламент тиара.
Изработена е от австрийската ювелирна къща Köchert, като сватбен подарък за княгиня Мария-Луиза Бурбон-Пармска през 1893 година. Дизайнът й следва българското знаме – бяло, зелено, червено и се състои от сапфири, рубини, изумруди и диманти. В централния елемент на тиарата стои огромен 8-каратов червен рубин от Индия, а под него 7-каратов зелен изумруд. Тиарата може да се разглоби на парчета – огърлица и брошки, което донякъде обяснява защо не е виждана от 60 години.
Фердинанд е бил ексцентрична, но поне в началото щедра личност – сред другите подаръци за Мария-Луиза са и чифт диамантени обици, приналежали на Мария-Антоанета. Бракът им обаче е хладнокръвен и по сметка. Майката на Фердинанд направо ненавижда Мария-Луиза, което доказва, че отношенията свекърва-снаха са отвъд времето, пространството и социално-икономическите бариери.
За ръката на дъщеря им семейството на булката има едно условие – децата от този брак да са католици. Така че, когато Фердинанд покръства Борис, за да скрепи отношенията с Русия, Папата го отлъчва на мига, а Мария-Луиза направо си събира куфарите и се връща в Италия. Баща й обаче я притиска, че това не е никак царствено поведение, и я връща в София при мъжа й, където тя оцелява още цели три години. Умира няколко часа след раждането на четвъртото им дете, княгиня Надежда.
Междувременно княз Фердинанд става известен с бисексуалността си и вкуса към специалните неща в живота – неговият мерцедес например е изработван по поръчка цели три години и е първата кола в света, която има пепелник – по негово изрично изискване.
Да управляваш България обаче не е съвсем проста работа. Александър Батемберг слиза от трона с пистолет, опрян в слепоочието, а Фердинанд приема поста, просто защото няма други желаещи, а той няма какво друго да прави. Кралица Виктория направо го смята за некадърник и казва: „Той е напълно негоден...деликатен, ексцентричен и женствен.“ Фердинанд обаче не се доказва като напълно негоден и през 1908 година дори му се струва, че да е княз не е достатъчно и затова се самопровъзгласява за цар.
Но какво става с тиарата след смъртта на княгиня Мария-Луиза?
Втората съпруга на Фердинанд, царица Елеонора, я носи понякога, а след нея и други жени в семейството на сватбите си – царица Йоанна (съпругата на Борис III) на първо място.
Тиарата напуска страната с царското семейство през 1946 година и от Йоанна преминава при дъщеря й Мария-Луиза, която също се омъжва с българската тиара в косите през 1957 г. Маргарита, съпругата на Симеон II, също я носи на сватбата си през 1960 година, както и на някои приеми през 60-те. След това следите се губят и никога повече българската Köchert тиара Fleur-de-Lis не е виждана публично.
Comments