Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Първо, ако гледате „Велика“ по HBO, имайте предвид да си оставите задълбочените познания по история в другата стая, защото филмът няма каквито и да е претенции за историческа достоверност. Второ, ако сте без брутално чувство за хумор и всичко извън релсите ви възмущава, рискувате да съберете границите. „Велика“ е като дете на "Мария Антоанета" с крал Джофри от "Игра на тронове" и е очарователен кошмар – секси, истеричен и смущаващ.
Ел Фанинг е сензационно добра като Екатерина, съпругата на Никълъс Холт в ролята на идиота Петър, който е като луд за връзване с едноличен достъп до ядрените кодове. Тя пристига в матушката от Европа, целува земята под краката си, давайки обет да я обича и управлява мъдро, и се сблъсква челно с целия евразийски абсурд. Сериалът я следва в последната година преди да наследи Петър на трона.
Хуморът е безумен, на места е просто отвратително, на други се смееш с глас. Често си разколебан това драма ли е или комедия, за да си настроиш реакциите, но в крайна сметка се предаваш.
Екатерина известно време изобщо не е наясно, че съпруга й всъщност не е Петър Велики. Тя стъпва в новата си роля с целия възможен наивитет, че отива при благороден мъж, който ще я обича нежно и ще прави нежна любов с нея в цивилизована империя. Представена е точно такава – наивна германска девойка, която обича слънцето, цветята, бродерията, птичките и тревичките. Още в началото описва как си представя първата брачна нощ пред нейната прислужница, която я гледа със зяпнала уста, така че разбираме, че разочарованието е неизбежно. В леденото царство Екатерина я очаква съпруг с „голям член и нежно сърце“, който още в началото й подарява мечка, иска я в тройка, удря я в стомаха и поръчва убийството й, преди да размисли и да й подари любовник. По натам Екатерина се намества на географската ширина и диалозите с прислужницата й се променят от романтични към „Как прекара нощта?“, „Отбягвах изнасилване, Вие?“, „Аз също. Ако някой измисли нещо по-лесно от копчетата, сме загубени“.
Сексът и целта на зачеването („Бременна ли сте?“ – „Не“, – „Защо?“) заема много важно място в сериала, заедно с дворцовите интриги, бруталните убийства и изродщината на абсолютната власт. Все пак има и една нишка, която пази здравия разум на зрителя – Екатерина бързо разбира, че този олигофрен трябва да бъде премахнат, преди той да я премахне, така че започваме да стискаме палци задругата й да сполучи.
Тези 10 епизода лудост напомнят много духа на „Фаворитката“, където също се виждаха отвратителни неща в златните огледала на царския палат. “Велика“ също е написан от Тони Макнамара – в началото като пиеса, после идеята е била за филм, а накрая минисериал, където той е част от група сценаристи.
Тони Макнамара изобщо не се интересува от това какво действително се е случило и го пише с „ей такива букви“ преди епизодите – повечето герои са измислени или обединени образи от няколко души, няма и никакви доказателства, че Петър е бил толкова откачен. Но целта му е да постави Екатерина върху релсите на чистата истината, а именно, че едно момиче на 21 години успява да реформира империя, от която не е произлязла.
Но това, че няма историческа истина в самия сюжет изобщо не означава, че епохата не е представена в детайли. Авторите имат огромни бели дъски, на които записват списъци с всеъвзможни исторически любопитни факти като например този, че лимоновата кора се е използвала за контрацепция, за да оформят тази приказка за реално съществувал свят. Разбира се не се знае дали по коридорите действително са блудствали по този начин – все пак от това време има останали само официални потрети и официални писмени документи.
Но милениалите и gen Z ще останат доволни от „Велика“ – така или иначе всичко отива по дяволите с образованието, поне ще научат някои основни моменти от историята, докато се забавляват и слушат „fuck” по три пъти на всяко изречение.
А нищо чудно филмът да ги мотивира да отворят книга или поне Уикипедия. С мен поне успя.
"Велика" можете да гледате сега по HBOGO
Comments