top of page
Writer's pictureПопаганда

ВЕНЕЦИАНСКИТЕ МАСКИ И ЕЗИКА НА КАРНАВАЛА

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


Много е възможно, когато чуете думата „маска“, да си представите венецианска карнавална маска. Тези маски са перлата в короната на маските и до ден днешен оригиналните такива са огромна ценност. Тази година по обясними причини карнавал във Венеция няма да има, но това не означава, че не можем да се поразровим малко в историята и видовете венециански маски и кое ги прави толкова забележителни.


Карнавалът във Венеция е инстутиционализиран през 1090 година от дожа Витале Фалиер и е по-скоро поредица безкрайни карнавални развлечения, които имат много чувствен характер и, за разлика от повечето карнавали в Италия, изобщо не се въртят само около сладкишите. Купонът във Венеция може да продължи с месеци и за да е пълен, хората от всички възможни класи имат право да скрият себе си зад маски.



На италиански „carnivale” е дума, която идва от carne – месо, плът (буквално), a в случая на карнавалите думата произхожда от латински carnem и levare (отнемане, премахване на месото). С църковен указ от 653 година е обявено, че който яде месо през тези 40 дни, няма да получи причастие за Великден. Така че след карнавалите започват постите.


Още от XI век маски могат да правят само т.нар маскерари – занаятчии, които в началото произвеждат семпли модели, но с времето се развиват много, като маските могат да са от кожа или направени по оригиналната техника папие-маше. През XIV век маскерарите вече са обединени в собствена занаятчийска гилдия, а практиката за маскиране достига своя връх през XVIII век, когато Карнавалът широко се ползва като повод за смесване между класи и полове без страх от наказание. С края на Венецианската репубика (1797) Наполеон слага и края на този пищен век на празненства, маскени балове и великото Carnevale, като голямото завръщане на маските е през 1978 година, когато група бивши студенти от Академията по изящни изкуства откриват първия магазин за модерни маски.


Маските имат свой собствен, сложен език и съществуват в няколко категории. Маските на Комедия дел арте се основават на традиционни герои като Арлекино и Пиеро. Има и фантастични маски, плод на въображението на майстора, макар че те могат да са вдъхновени от исторически дизайн и традиционни венециански маски като Коломбина, маска за изцяло покрито лице „волто“ и нейния вариант маската на „чумния лекар“ с фалически клюн. Има и маски, които покриват лицето до устата (най-обикновените бели маски „баута“). „Морета“ пък е носена само от жени – с овална форма и воал. Бялата „ларва“ пък се прави от много тънка бяла тъкан с восъчен слой, която да прилича на призрак и много други. Ето и по-известните:


Колумбина


Columbina e образ от комедия дел арте и традиционно е полумаска, украсена с богато разнообразие от бижута, пера и тъкани. Често е изрисувана в злато или сребро, тази маска се прикрепя с лента или се държи на малка пръчка. Колумбина е слугиня и любовница на Арлекино. Тя носи тежък грим и дайре, което служи, за да отблъсква влюбения в нея Панталоне.


Арлекино


Арлекино се идентифицира от известния костюм на Арлекино с неговото облекло на ромбове в червено, зелено и синьо – идеята е, че това са толкова стари дрехи, че са загубили оригиналния си цвят и материал. По-силна от страстта му към Колумбина е само желанието му да яде и страха от господаря му.


Скарамуш

Също герой от комедията Скарамуш е маска, която покрива само горната половина на лицето. Обикновено това е черна кадифена маска, която се отличава с тънкия, заострен и непропорционално удължен нос, който служи, за да се подчертае суетната и сприхава природа на героя. Тази маска после се заменя от Капитана и носи духа на авантюрист и фехотвач, като е носена от мъже с не много високо социално положение.

Чумният доктор


С призрачно преувеличен нос, доктор Чума се различава от Скрамуш по това, че носът не само е по-широк, но и е извит като клюн и докато Скарамуш маска скрива само скулите, чумният доктор покрива и тях. Името и формата произхождат от XVI век, когато френският лекар Шарл де Лорм въвежда странна практика да носи маска за лице с кух клюн, докато лекува страдащи от чума. В карнавалния му вариант докторът е местен аристократ (или доктор по медицина или право например), който е много богат, обожава храната и добрите вина, поради което е и леко закръглен. Той се изобразява като мъж, който знае всичко, включително и най-големите глупости, поради което си прави груби шеги с противоположния пол и вярва, че знае всичко за всичко.


Пулчинела


Още един образ от комедия дел арте – Пулчинела е идиот, простак и слуга, който се превръща в сложен и хитър образ, който обаче не е лишен от здрав характер.


Пиеро


Пиеро е наивен лунатик, клоун, който не познаваа външния свят, винаги е измамен от останалите, които винаги се шегуват с него. Въпреки, че знае това, Пиеро винаги в крайна сметка се доверява на хората и вярва в лъжите им.


Волто

Същевременно означавайки "призрак" и „лице“, това е бяла маска от фин восъчен плат с изпъкнала топология, която й придава триизмерен, клюновиден вид, гледана отстрани. В най-простия си дизайн волто обикновено се съпровожда от ъглова шапка и наметало, за да се увеличи аурата на мистерията, което прави тази маска много търсена и популярна през вековете.


Баута


Bauta се е превърнала в архетипна венецианска маска, тя винаги е бяла и въпреки че е носена през периода на карнавала, тя дължи голяма част от своята значимост на факта, че е била използвана през цялата година от онези, които просто са искали да скриват самоличността си. Това е и доста практична маска, защото покрива само горната половина на лицето, така че човек мже да яде и да говори свободно.


Гатто


Gatto означава котка и маската има такава форма – заострени уши, тесни процепи за очите и копчест нос. Интересно е, че интересът към такава маска се дължи на липсата на котки във Венеция по времето на Република, което показва, че са били ценени над други видове домашни животни поради тяхната рядкост.

Commentaires


bottom of page