Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Завряна между две еднакво високи сгради със стъклени фасади и приличаща на всяка друга на търговската улица Курфюрстендам в Берлин, постройката на сегашния магазин Карстад е единствения останал спомен от една търговска легенда. Другото място, където може да се прочете за нея, е в еврейския музей, в който е разказано за най-забележителния търговец на предвоенна Германия – човекът, на когото дължим сейловете, връщането на стоките, концепцията за модерния магазин, изобщо началото на модерната търговия. Подобно на много евреи той и бизнеса му изчезват с началото на войната, в неговия случай – завинаги.
Георг Вертхайм е син на търговци. Родителите му Ида и Авраам Вертхайм откриват първия си магазин през 1875 година в градчето Щралзунд на Балтийско море и така изхранват семейството си. Всичките им петима сина работят в магазина. Хюго и Георг са най-талантливите. Още преди да навършат 20 години те са пълни с идеи за преобразуване на бизнеса и въвеждат в бащиния си магазин различни иновации, които днес приемаме за даденост. Например цените на стоките вече не подлежат на пазарлък, те са фиксирани и еднакви за всички. Плащането е само кеш, никакви вересии, затова пък стоката може да се замени ако клиентът не е доволен. Тази политика е толкова успешна, че семейството открива филиал в Рощок, а през 1885 година и в Берлин.
Георг Вертхайм бързо осъзнава, че хубавият магазин има нужда от специално помещение и старите сгради, с техните отделни помещения за различните магазини, вече не му вършат работа. Истинският универсален магазин се нуждае от голяма площ, която да позволява стоките да се излагат свободно. Докато учи в Художествената академия в Берлин, Георг се запознава с неизвестния тогава архитект Алфред Месел (сред бъдещите му проекти е музеят Пергамон) и той проектира и построява за Вертхайм най-големия магазин в Европа, напълно различен от всичко съществуващо до тогава.
Магазинът се намира на Лайпцигския площад и метрото спира право в сутерена. Разбира се, Георг Вертхайм плаща и отклонява U-бана за тази цел. Площта на магазина е 26 000 квадратни метра и на откриването през ноември 1897 година площадът е пълен с хора и настъпва хаос. Самата фасада на магазина е високо оценена, защото с колонадата и остъклението веднага грабва погледа и е ясно, че тази сграда е магазин. Централното помещение на магазина е високо 22 метра и с площ 450 квадратни метра. Срещу входа красиви стълбища водят към горните етажи, а на специален подиум се издига шест метрова статуя на труда – това е толкова по германски. Освен това магазинът е украсен и със стенописи и скулптури. Общо във Вертхайм има 83 асансьора и два атриума със стъклени покриви. Магазинът е абсолютен хит и то не само сред купувачите. Самото здание е толкова необикновено, че се обсъжда нашироко в пресата от архитекти и художници като „перлата на търговската улица“. Търговията в магазините на Вертхайм не е безпроблемна – все по-нарастващият антисемитизъм хвърля сянка върху работата му и той наема специален контрол по качеството, за да може всеки продукт да е проверен за сигурност и качество. Големият магазин на Вертхайм е първият универсален магазин, в който започват да пазаруват богатите берлинчани, които преди това стоят настрани от подобни търговски учреждения. Смята се, че те са евтини – което впрочем се дължи на факта, че Вертхайм има осемнадесет магазина из цяла Германия, стоките си поръчва на големи партиди и това му позволява да поддържа ниски цени.
Всичко това, разбира се, не помага. С идването на власт на нацистите Георг Вертхайм е принуден да прехвърли собствеността на предприятието си на съпругата си Урсула, която се води „арийка“, като дори се развежда с нея. Върху Урсула е оказан натиск и тя прехвърля част от акциите на конкурентни германски компании. Георг Вертхайм умира през 1939 година, а през 1943 година по време на бомбардировките магазинът е разрушен, като в последствие в него пада и фосфорна бомба и всичко изгаря до основи.
Това е само една малка глава от голямата книга на войната и светът, който изчезва с нея. В Берлин казват, че градът е разделен и това разделение е не от стената, а от историята. Георг Вертхайм и неговия магазин завинаги остават зад стената на историята. Днес на мястото на големия и прекрасен магазин Вертхайм на Лайпцигер щрасе е Берлин мол – колосално здание, утилитарно и грозно, с 270 магазина, хотел и апартаменти. Важното е, че удоволствието от пазаруването в просторен магазин, от добрата сделка и хубавата стока са живи и до днес.
Comments