top of page
Writer's pictureПопаганда

ВИЕНСКИ ПЕЙЗАЖИ – БИБЛИОТЕКАТА И УЛИЧНОТО ИЗКУСТВО

Елица Павлович



В епохата на инстаграм е невъзможно да се посети град по света без да се намерят подходящи за снимане места. Ние открихме две, еднакво ефектни на снимки, но съвсем различни на вид и по смисъл.


Националната библиотека на Австрия се намира във Виена и голямата й зала е музей. Тя се смята за най-голямата барокова библиотека в Европа. Построена е през първата половина на ХVІІІ век от баща и син Фишер фон Ерлах, централната зала е дълга 80 метра и висока 20, като съдържа над 200 000 тома, сред които и много голяма колекция ръкописи на Мартин Лутър.


Всичко това е любопитно, но не обяснява ефекта от присъствието в самата зала. Тя е с лавици с книги от пода до тавана, като част от тях са вградени в скрити врати. Има и типично библиотекарски стълби за стигане до горните рафтове. В Библиотеката се намират четири глобуса, рисувани от италиански художник и изобразяващи земята, небето, живата природа и историята. Таванът е изрисуван абсолютно 3D и изисква доста вглеждане, за да се разбере къде е рисунка и къде реално има трегери или балкони. Всичко това все пак не прави музей. Ето защо в специални витрини библиотеката пестеливо излага факсимилета от най-знаменитите си произведения – прекрасни илюстрации с пространни обяснения. Освен това почти всеки месец има изложба, посветена на някаква тема и също илюстрирана с материали от библиотеката. В момента изложбата е за река Дунав и по този случай е изложена огромна и безценна карта на Дунава от преди два века, на която са изрисувани детайлно всички мостове, растенията и птиците.



Юни месец е период, в който в Европа е светло до след десет часа вечерта. Топлото време предразполага за дълги разходки и една много добра идея е да се тръгне на лов за улично изкуство. Виена изобилства и с такова. Най-удобно е да се използва карта от някой от сайтовете, които издават гидове за улично изкуство или правят обиколки. Ние си избрахме картата на viennamurals.at, защото много лесно се вижда на телефон и всичко е добре подредено и номерирано.



Уличното изкуство на Виена се намира извън центъра и най-добре се разглежда по райони. Ние засега тръгнахме на северозапад и успяхме да обиколим една малка част от обектите на картата. Почти всички бяха на посочените места, макар че картата е на поне две години. Обектите са най-различни – от цели големи калкани, до изрисувани решетки на магазини или слепи стени на къщи. Някои са като истински картини, други са само като графики. Още по-хубаво е, че така минахме по улички, където иначе никога няма да стигнем. Обиколихме пазара, ходихме из малки паркове и кръчми с местни хора, изобщо това е пълно потопяване в живота на Виена. Освен това стават наистина отлични снимки.



Програмата за следващото ни ходене до Виена още не е готова, но вечерната разходка в търсене на улично изкуство със сигурност ще остане постоянна част от пътешествията. Дори мисля да потърся такива карти и за други градове.

Comments


bottom of page