top of page
Writer's pictureПопаганда

ВИОЛА СМИТ НА 107 – БАРАБАНИ, ЧЕТЕНЕ И ВИНО

Елица Павлович



През ноември 2019 година, на своя 107-ми рожден ден, Виола Смит казва, че все още от време на време обича да свири с оркестъра на Коста Меса, Калифорния. С музикална кариера, простираща се над осем десетилетия назад във времето, тя е един от най-възрастните живи музиканти.


Родена през 1912 година в Уисконсин, Виола има седем сестри и двама братя, всички с начално музикално образование. Баща им държи концертна зала и през 20-те години създава „Семейният оркестър на сестрите Смит“, където на Виола се падат барабаните. Оркестърът свири в родния си град и по турнета, но само уикендите и през ваканциите, защото някои от сестрите още ходят на училище, самата Виола започва да участва в концертите на 13-годишна възраст.



През 1938 година Виола и сестра й Милдред правят собствена група, наречена „Кокетките“.Виола Смит се прочува през 1942 година, когато публикува статия с предизвикателното заглавие „Дайте на музикантките шанс!“. В нея тя казва, че вместо мъжете – оркестранти, които отиват на фронта, да бъдат заменяни от не добре обучени и лишени от талант мъже, защо да не се даде шанс на талантливите жени. През същата година Милдред се омъжва и това веднага слага край на „Кокетките“.



Виола се мести в Ню Йорк и получава стипендия за Джулиард, както и подарък ръчно направен сет барабани от един от учителите си. Нейна запазена марка е комплект от 13 барабана, сред които два там-тама, поставени от двете страни на главата й и никой освен нея няма подобна конфигурация. Наричат я „най-бързата барабанистка“, през 1940 година се появява на корицата на Билборд. Виола е първата жена професионален джаз-барабанист. Като част от оркестъра „Очарователен час“ тя свири на инагурацията на Хари Труман през 1949 година, записва музика към филми. През 60-те Виола си има свой оркестър, наречен „Виола и седемнайсетте барабани“, с който участва в оригиналната първа постановка на „Кабаре“ на Бродуей.



Виола живее в един и същи апартамент в Ню Йорк цели 70 години, сама. Едва на стотния си рожден ден се мести при своя племенница в християнска комуна, където живее и до днес. По време на войната е сгодена за кратко, но и двамата с годеника й бързо усещат, че тя не е готова като сестрите си да спре да свири и да се посвети на семейството. В даден момент от живота си Виола става любовница на омъжен адвокат. Няколко години той я лъже, че ще напусне семейството си и в деня, когато трябва да го направи, получава инфаркт и умира. „Твърде лесно за него.“ – отбелязва Виола безмилостно.



Днес, на 107 години, тя все още разхожда сама кучето си. Двете й най-добри приятелки от оркестъра „Очарователен час“ ги няма – пианистката Мариан умира на 101 години, басистката Роза на 103. Виола е надживяла и всичките си братя и сестри.


Тя често се шегува с дълголетието си и казва, че го отдава на виното, четенето и барабаните – трите й любими неща в живота.

Баща й дава по малко вино на децата си и Виола пие и до днес, но умерено. На шега тя казва, че някога е чела, че когато усетиш, че умираш, ако изпиеш два аспирина и може да ти се размине. Виола от години държи два аспирина на нощното си шкафче, но така и никога не ги е използвала. Когато се почувства в лошо настроение просто отива в близкото казино.

Comments


bottom of page