top of page
Writer's pictureПопаганда

ВИРТУАЛНА ЕКСКУРЗИЯ ИЗ СТАРИЯ ЛОНДОН – АНГЕЛИ, ДРАКОНИ И ЕДИН ЗАБЛУДЕН ТУРИСТ

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch


Виртуалната обиколка на Лондон може да е дори по-хубава от реална, защото както и в живота, всичко зависи от добрата компания. Най-прочутите екскурзоводи на Лондон са така наречените „сини значки“ и ако не беше карантината, нямаше да имаме никакъв шанс да чуем и видим какво разказват те за своя град. Обиколките им са страхотно интересни и подробни, като обхващат само по един район. Аз и Елена се разходихме виртуално из Лондонското сити и трябва да кажа, че макар да съм била там безброй пъти, не съм знаела и видяла почти нищо от онова, което научих за една вечер.


Има не малка доза ирония, че най-старата част на Лондон, построена още от римляните, днес се намира под Лондонското сити – бизнес центъра на страната, а и на света. В ситито не живее никой, то се състои от банки, застрахователни компании и офиси и е една от най-скъпите територии, така че на практика може да бъде посетено или по работа, или като турист.


Два са символите на Лондонското сити – драконите и ангелите. С дракони е обграден района отвсякъде, като те маркират старата римска стена, заобикаляла града в древността.

Драконите са всякакви и не всички се виждат лесно – някои са големи и на постаменти, а други са съвсем мънички и поставени върху уличните лампи, така че трябва да се гледа специално за тях. Виждала съм големите дракони на постаменти много пъти, но никога не съм се замисляла каква е символиката, приемам ги като част от кралската история. Всъщност те са дракони-пазители на самото Сити и пред себе си държат щит с два много важни символа – кръстът на Св. Георги и меча на Св.Павел (Пол), който е покровител на Лондон. Драконите бълват огън и не трябва да се бъркат с грифони, които имат криле с пера и не могат да бълват огън.



Ангелите са друг важен символ и той е особено видим около катедралата Сейнт Пол, намираща се в западната част на стария град. Над входа на метрото на спирката Сейнт Пол в момента е опъната мрежа и на нея се люлеят на люлки 40 златни ангела. Тази инсталация на немския скулптор Отмар Хьорл се нарича „Обедна почивка“.



Инсталацията е част от Лондонския фестивал на архитектурата и за жалост ще е там само до 30-ти юни, макар че би била на мястото си и ако остане завинаги. Около самата катедрала се намират ангелите на Емили Янг, направени от карарски мрамор, които представляват ангелски глави върху огромни колони. И петте са много красиви, а Емили Янг е от Лондон, но живее в Тоскана и се смята за най-добрата скулпторка, работеща с камък в съвременна Англия.



Самата катедрала Сейнт Пол е украсен от всички страни с най-различни ангелски лица, изобразяващи различни емоции и техните забавни физиономии си заслужава да бъдат разгледани една по една.


Точно срещу катедралата се издига импозантната сграда на Файненшъл таймс, над входа на която е направен зодиак в огромни размери. Сградата е построена през 1950 година, тогавашният главен редактор на вестника е личен приятел на Чърчил и си прави с него една много английска шега – слънцето в центъра на зодиака е с лицето на Уинстън Чърчил.



Най-старото здание в Лондон е кметството Гилдхол, което днес има повече символични функции. Под кметството се намира стар римски амфитеатър и той е отворен за посещения, като входът е през Художествената галерията до кметството.



В четирите ниши на самата галерия има бюстове на четири ключови за Лондон исторически фигури и техният избор е много показателен за онова, което англичаните ценят и смятат за важно. Първият е Шекспир, вторият е великият бароков архитект Кристофър Рен, който възстановява Лондон след големия пожар 1666 година и между другото е автор и на съвременния вариант на Сейнт Пол, третият е Оливър Кромуел, а четвъртият е Самуел Пикс или „Великия свидетел“.



Пикс живее в средата на ХVІІ век и остава в историята със своите дневници. Този така британски навик се оказва безценно свидетелство за времената, в които Пикс живее и които са много интересни – може би не лично за него. Пикс е свидетел на екзекуцията на Чарлз І, на великия Лондонски пожар, на чумната епидемия, свидетел е и на връщането на Чарлз ІІ на престола. Дневниците си Пикс завещава на своя колеж в Кеймбридж, където те са открити миналия век и днес части от тях се изучават в английските училища.


Английската банка е сърцето на лондонското сити – при това не само над земята, но и под нея – на спирката на метрото там се пресичат седем линии на метрото. На площада отгоре има интересен паметник на човек, който озадачен чете голям свитък или карта и лондончани иронично го наричат „Статуята на заблудения турист“. Нищо чудно, спирка със седем линии на метрото със сигурност изисква сериозно проучване на картата.



Разбира се, на паметника не е изобразен турист, още по-малко случаен човек. Това е забележителен изобретател, при това приносът му днес се вижда на практика във всеки голям град и цивилизована държава. Името му е Джеймс Хенри Грейтхед, по произход е от ЮАР, по професия е инженер и негово изобретение е машината за прокарване на тунели под земята, която позволява да се копае без да се засяга повърхността отгоре. Благодарение на неговото изобретение е прокопана голяма част от лондонското метро, тунелът под Ламанша, както и мрежите на метрото във всички градове по света. Преди да се появи със своето велико изобретение – което впрочем е изобразено на паметника му на специален барелеф – метрото в Лондон се правело така – прокарва се трасето на картата, всичко там се разрушава, издълбава се яма и в нея се поставят релсите и тунелите. Машината на Грейтхед спасява градовете от огромни разходи и разрушения. Интересна подробност е, че след поредния пожар в града, всички паметници се строят със специална изолираща решетка, която се вижда и тук, защото паметникът на Джеймс Грейтхед е от 1994 година.


Историите могат да продължат безкрайно, както впрочем и артефактите. Подобно на древната Атина, така и Лондонското сити може смело да твърди, че в него има повече произведения на изкуството, отколкото хора.

В българския език има чудесен израз „на четири очи“ и на туристите със сигурност им е нужен този втори чифт очи. Или просто добра компания – гаранция за прекрасни впечатления и незабравими спомени, дори и онлайн.

Comments


bottom of page