top of page
Writer's pictureПопаганда

ВИРТУАЛНО В ПЕЩЕРАТА НА МЕДИЧИТЕ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


През XVI век в Тоскана е много модерно да се обогатяват парковете и градините на благородните вили с „пещери“. Аристократите назначават художници от най-важните артистични фамилии, за да изграждат и декорират такива изкуствени пещери като основният стремеж е те да изглеждат максимално естествено, ето защо често се изполват материали като варовик от действителни пещери. Вътре са украсени с фонтани, скулптури, стенописи, често има сложни алхимични символи, приказни алегорични елементи, езотерични символи, кодирани послания. Аз лично не харесвам такъв миш-маш и го смятам за кич, но като всеки културно исторически обект и те са интересни, още повече че наистина носят много оплетено съдържание зад формите. Представям си, че са били нещо като място за мозъчна игра, стаи на мистериите, където са се забавлявали в тази сюрреалистична атмосфера.


Една от най-известните такива пещери е пещерата Буонталенти, поръчана от Медичите, която се намира в градините Боболи във Флоренция. Тази пещера, която е част от галериите Уфици, може да се разгледа във 360-градусов виртуален тур (линкът е тук). Тази пещера е и описана в „Ад“ на Дан Браун, където се разиграва една от най-драматичните сцени.


Пещерата носи името на създателя си Буонталенти и е доста причудливо място, както отвън, така и отвътре. Входът със сталактити и сталагмити е ограден от две ниши със статуи на Кирка и Аполон от Бачо Бандинели. Гербът на Медичите е в центъра отгоре, заедно с плакети със зодиакални знаци.



Пещерата на Буонталенти е връх на флорентинския маниеристски стил и се състои от три последвателни помещения (камери). Първата е посвета на природата и метаморфозите. Човек трябва да се вгледа в скалите, хралупите и сталактитите и да види, че всъщност на тях са избразени овчари, овце и кози. Стенописите по стените са на Бернардино Почети, който е нарисувал фантастични животни за дори още по-голяма загадъчност. В ъглите се намират копия на известните Затворници на Микеланджело. Тези скулптури (оригиналите се намират в Галерия дел Академия) са четири фигури, издълбани от камък, които поддържат покрива на пещерата. Затворниците символизират трансформиращата сила на природата и припомнят дневния мит за Девкалион и Пира, описан в Метаморфозите на Овидий. Камерата има много алхимични символи, свързани с природата, включително начинът по който преминава светлината през отворите в тавана носи определени мистични значения.


Втората камера е квадратна, а стените й са украсени със сцени от Троянската война. Квадратното пространство символизира четирите елемента: въздух, вода, земя и огън.

Скулптури, изобразяващи Парис и Елена от Винченцо де Роси са прегърнати в центъра на стаята. Парис на езика на алхимията е „сяра“, така че фигурите не са свързани с мита, а са алегория на елексира – сярата се разтваря и се превърща в първична материя.

Последната камера е с овална форма, символизираща философското яйце, в което се извършват всички трансформации. Украсена със стенни фонтани, тази камера се отличава в центъра с къпащата се Венера, изваяна от Джамболоня, която изобразява универсалната любов и животворната сила на природата.


Идеята, която стои зад пещерата на Буонталенти е, че за да се съзерцава безкрайното, човек трябва да обедини в себе си добродетелта, сетивата и чувствата и само под ръководството на любовта може да се разбере напълно божественото. Така, моето скромно определение за „кич“ просто отпада, защото е напълно първосигнална реакция, несправедлива спрямо толкова сложна творба.



Comments


bottom of page