top of page
Writer's pictureПопаганда

ВСИЧКИ МЕЧТАЯТ ДА СА „КРАЙБРЕЖНА БАБА“

Елена Миланова


Виждали сте я. Възрастна, сгушена в нейния кремав кашмирен пуловер тя прави дълги разходки по плажа, залива печеното пиле с глазура с червено вино, и се наслаждава на златната си възраст на чаша шардоне в компанията на „момичетата“.


„Крайбрежна баба“ не е едно нещо, това е стил на живот, който не означава само светли дрехи и естествени материи, но и градина с цветя и подправки, релаксираща музика и добра колекция готварски книги на Barefoot Contessa и все такива миражи на красота и безметежност.И ако пред очите ви вече изниква Даян Кийтън в „Невъзможно твой“, Мерил Стрийп в „Не е лесно“ или Mamma mia!, Джейн Фонда в „Грейс и Франки“, Даян Лейн в „Под небето на Тоскана“, то това е напълно предвидимо – те са централни образи в попкултурата за тази естетика, определена от мека мебел, спокойни нюанси и тъкани с класически вибрации от Нова Англия и носталгичен бриз, повяващ през прозореца в спокойната вечер.


След две години на невероятна несигурност възходът на естетиката „Крайбрежна баба“ достигна пика си през лятото, а най-верните й последователи са най-неочакваните: поколението Z. Младите хора под 25 години мечтаят да забавят темпото и нямат търпение да навършат 75, за да се обличат и живеят като бабите им по крайбрежията. Едно от обясненията на този тренд е, че пандемията ги кара да фантазират и да искат да прескочат изобщо средната възраст, и да се оттеглят към ерата на пенсионирането, когато животът изглежда спокойно и щастливо. Интересно е, че този тренд на лайфстайл се появява след продължилата доста дълго мания по забързания градски живот и стремежи за успех, които е по-вероятно да доведат до бърнаут, отколкото до просперитет. Сега, за да се дистанцират от естетиката на негативните асоциации на стрес, тревожност и натиск за готовност да работят по 16 часа (старт-ъп офиси, компании еднорози с техните лидери облечени в сиви тениски и т.н.), младите искат да потънат в една идея, която обаче само на пръв поглед е свързана с много пари.


Трендът на крайбрежната баба се корени в един друг от 2021 година, който се намира в ТикТок под хаштаг „стари пари“. Консервативен стил, имитиращ наследствено богати наследници, прилича на „бабата“ само по някои външни белези – светли цветове, перли, пуловер, завързан около врата и т.н..

Но има голяма разлика между „старите пари“ и „бабата“. Старите пари предполагат, че преди това има продължителен период на натрупване с бизнес, труд, лишения, изграждане на „империя“. Този тренд намеква, че трябва много да се работи, за да постигнат следващите поколения нещо такова. А това кара младите да се чувстват виновни, ако не постигат нищо, а на фона на трудовото неравенство все повече от тях разбират, че могат да работят усилено цял живот и да останат все така на ниските нива на обществената стълба и да не могат да си позволят живота, който искат.

И тук идва крайбрежната баба – можеш да имаш живот без стрес, не ти трябват пари, трябва ти само философията, която се движи не около натрупването на пари, а около малката общност, почивката и радостта от „малките неща“. Дрехи се имитират и намират – има и много възможности за секънд хенд, това е и екологично (друга ценност за поколението Z) можеш да си крайбрежна баба и в хижа в гората или на малък гръцки остров като героинята на Мерил Стрийп или някъде си в Тоскана като тази на Даян Лейн. Докато имаш вкус към живота, който те кара да преосмислиш темпото, караш колело с кошница, за да отидеш до фурната и да купиш една франзела, или да се разходиш в неделя до фермерски пазар за връзка репички, ти си крайбрежна баба. Между двата тренда има разлика и в отношението към домашния живот – „старите пари“ често са принудени да водят един полиран живот на домакини (неслучайно майката на Парис Хилтън Кати е голямата звезда в „Истинските съпруги от Бевърли Хилс“), който е лишен от свободен избор. Те готвят и организират вечери, защото това е тяхно задължение, и затова са редовните клиентки на рехабилитационни центрове.



Докато крайбрежните баби го правят от нежна любов към живота, те са истинските домашни богини, които могат да ти сервират не само идеалноия Coq au vin, но и мъдростта, че няма нищо загубено. Всички класически истории за крайбрежната баба във филмите носят посланието за преоткриването на жената в златната й възраст. Всички говорят за възрастни жени, които намират себе си по нов начин или преоткриват страстта, любовта и щастието. Даян Кийтън пише книга, Джейн Фонда открива секса, и всички те ни гарантират, че животът не свършва, когато достигнеш някаква възраст, а е смислен, вълнуващ и забавен.



Възрастта на крайбрежните баби спада и в момента те са позиционирани и в средната възраст, което се дължи на по-високата възраст на раждане. Рийз Уидърспун и компанията й от „Големите малки лъжи“ също са знакови за естетиката „Крайбрежна баба“. Техните срещи на рибарското заведение на брега на морето, домовете, в които звучат плейлисти със страхотна музика, успокояването на амбициите и океанът, който във всички тези филми олицетворява прехода към новия жизнен опит и етап, звучат абсолютно достоверно и за жени 40+.


Всъщност, „Крайбрежна баба“ е културно смесване между по-стари и млади поколения чрез женствена естетика с едно най-важно послание: има време, няма драма – кой не иска това в живота си?

Commenti


bottom of page