Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Картината на Райнер Нуумс е като пътуване във времето – сякаш изведнъж сме в средата на ХVІІ век и стоим на пристанището в Амстердам – най-важното пристанище в света.
Райнер Нуумс подписва картините си с името Зийман, което означава „моряк“ или „човек на морето“. За живота му се знае много малко, годината му на раждане е неизвестна, мястото също, нито е установено къде се е учил да рисува. Сигурно е едно – Райнер е едновременно и художник, и моряк, и тази уникална комбинация го прави най-прецизният художник на кораби сред нидерландците, защото той познава морските съдове до най-малка подробност.
В дясно на картината се вижда голям кораб, полегнал на една страна, вероятно за ремонт на пробойна отстрани. Двата тримачтови кораба са нарисувани с невероятни детайли – по тях се вижда, че художникът е добре запознат с корабоплаването. Всъщност от картините на Райнер Зийман се учат поколения живописци.
Да се качиш на такъв кораб като моряк е единствената достъпна форма на пътешествия в онази епоха. Моряците са пълни с невероятни истории за далечни земи и невиждани чудеса – никой не може да каже дали разказаното е лъжа или истина, защото никой не го е виждал. Места като Индия, Китай или Америка са далече, колкото днес е космоса.
През ХVІІ век Амстердам е най-голямото пристанище в света. То е център на световната търговия, седалище на богати търговци и затова – същински рай за науката и изкуството. В Амстердам се стичат амбициозни и талантливи художници – като Рембранд – които могат да намерят там богати меценати и много клиенти.
На картината се виждат корабите на VOI или Нидерландската източноиндийска компания. Това е първото сдружение на търговци в света, мултинационална корпорация, подобна на акционерно дружество, чиято дейност се простира из световния океан, защитавайки интересите си с дипломация, когато е възможно и с безмилостна жестокост, когато се налага. Компанията търгува с подправки и в течение на два века има монопол върху търговията с Азия. Западноиндийската компания, от друга страна, осигурява печалбите си с търговия с роби и захар. Това е тъмната страна на нидерландския „златен век“.
Търговците на брега са облечени в характерните за професията си дрехи с типичните непромокаеми шапки. Пристанището има своите предимства – холандците се прочуват със своята толерантност, добър вкус и любов към изкуствата. В такъв случай дали е преувеличено да се каже, че бедите по света идват от недостатъчно пътуване?
Comments