Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Аз почти нищо не знам за кариерата на Сиена Милър, гледала съм един филм с нейно участие („Аmerican Sniper”) и не мога да кажа, че ми е направила впечатление. Но знам, че в Щатите е звезда, и след като получих съобщение „Гледай „Американска жена“ по HBOGO” не ми трябваше много.
Сиена Милър се оказа много талантлива, много въздействаща актриса, която е в центъра на филм, който си има „трески за дялане“, но в основата си е прекрасен. На фона на всички фантасмагории, супер герои, заплетени сериали, поредни сезони, пленителни антигерои и прочие „Американска жена“ е толкова земен, толкова човешки филм, че накрая казваш „Благодаря.“.
Филмът на Джейк Скот (син на Ридли Скот, който тук е продуцент) е драма, която се развива през времето и най-добрата му характеристика е именно Сиена Милър в ролята на Деби – една обикновена жена от малък град някъде в Пенсилвания. Тя е родила на 16 години, нейната дъщеря е родила на 16 години, майка й вероятно също я е родила на 16 години. Семейство, което сякаш генетично са свързани с бедността, насилието, неволите и са влачени от тях като от подвижна кал, от която не могат да се измъкнат. Животът им се случва между няколко работи, за да се платят сметките, постоянни семейни караници, пица вечер и безизходица завинаги. Деби, която на 33 години е баба, е самотна майка на Бриджит, с която още в първите сцени обсъждат за колко време Бриджит ще си върне идеалните килограми след раждането, докато Деби се готви за среща. Разбира се, че мъжът е женен, разбира се, че „връзката“ им е в мизерен мотел и разбира се, че Деби вярва, че тъй като е много секси, то вероятно той ще си напусне семейството, за да е с нея.
На отсрещната страна на улицата живеят сестра й Катрин (Кристина Хендрикс) и зет й Тери (Уил Сисо), които са в стабилни отношения и с три деца. Двете сестри постоянно и упорито се конфронтират. Катрин е голямата и вечно неодобряващата, но с Тери са единствената опора за Деби и Бриджит. Катрин и Деби се обичат истински, дълбоко и това се усеща по един реалистичен и земен начин, Кристина Хендрикс е великолепна в ролята си.
Всичко в техния нерадостен живот се обръща, когато една вечер Бриджит изчезва и непоносимото еждневие се превръща в хубав спомен. Когато болката се настанява без никаква надежда да си отиде някога, всяко трепване на мускул на лицето на Деби, всеки поглед на Катрин и Тери, можете да усетите в собствените си коси и кости. Деби остава с внука си, тежестта на неизвестното, която ще я смазва всеки миг, и необходимостта някак си да живее живота.
С времето грешките й стават все по-малко, разделите с илюзиите все по-лесни и тя започва да израства като личност и може би дори намира някакво щастие, докато на вратата не чука разследващия детектив.
„Американска жена“ не е идеален филм. Някои неща не се връзват, като се започне от заглавието, което е подвеждащо, защото няма нищо американско в Деби, тя може да е и героиня на Педро Алмодовар, например. Тази женската сила да устискаш този живот дори, когато се сбъдват всичките ти кошмари, е напълно универсална. Но Сиена Милър застава почти до Франсис Макдорманд в „Три билборда извън града“ с изпълнието си. Не толкова показно, разбира се, но не по-малко дълбоко усетено от зрителя. Което прави споменаването на каквито и да е пропуски във филма безсмислени.
„Американска жена“ можете да гледате сега по HBOGO.
Comments