top of page
Writer's pictureПопаганда

ГРАДИНИТЕ НА ПРИНЦ ЧАРЛЗ В ХАЙГРОУВ


снимки: www.highgrovegardens.com


Кралските градини Хайгроув са отворени за публиката в специални дни срещу резервация между май и август. Те са част от частното имение на принц Чарлз и Камила, което се намира близо до Тетбъри в Глостършир. Освен няколко вида обиколка из градините, които се предлагат, там гостите могат да направят обяд, да пият чай в чаения салон Orchad и да опитат шампанско, торти и сладкиши.


Градините са напълно представителни за страстта на принц Чарлз към ботаниката и градинарството, а имението е управлявано като бизнес. Печалбите от продажбата на продукти, обиколки и събития се даряват в благотворителния фонд на принц Чарлз. Всъщност, градините не са нещо особено старо, развитието им започва през 80-те години, когато принцът пристига за пръв път в Хайгроув - градината се отглежда и поддържа по екологичен начин.

Къщата е построена в края на XVIII век и е била собственост на Морис Макмилан, чийто баща е бил премиер в средата на ХХ век. Когато Чарлз купува имението преди повече от 30 години, то е в окаяно състояние с изоставена градина, храсти, с няколко кухи дъба и пасища. Днес, след много работа за преобразуването им, кралските градини се смятат за едни от най-вдъхновяващите и иновативни в Обединеното кралство. По парка работят десетки градинари и служители.


Главният вход на градината, Shanda gate, е порта от желязо и дърво с реставрирани индийски крила от XVIII век от Джодхпур. Името е в памет на покойния брат на Камила и от там гостите попадат в градините, които са разделени на стари и нови части.

Цветовите гами на градините напомнят тези на тибетските коприни – жълто, розово и синьо.

Старата част на градините е по дизайн на принц Чалрз и Розмари Вери, и е под формата на традиционни английски смесени бордюри – растенията се селектирани и смесени така, че да цъфтят през цялото време.

В началото на 2000 чемширите са напълно унищожени от гъба, ето защо днес на мястото им растат средиземноморски растения като розмарин, лавандула, салвия, цитруси.

Т-образният навес е подарък за петдесетата годишнина на принца. Перголата е украсена с пълзящи рози, клематис, орлови нокти и глициния.

Две реда фигури, изработени от геометрично подрязан златен тис са разположени от двете страни на пътеката на мащерката – само те си спомнят каква е била градината преди принц Чарлс да се премести в Хайгроув. Около тях има засадени повече от 20 вида мащерка и риган. В края на пътеката се намира градината с водни лилии и езерцето, което е огряно от слънцето през целия ден.

Терасата пред самата къща е една от първите „градински стаи“ в Хайгроув и всички растения в нея са засадени лично от принц Чарлз. По негов проект е изграден и фонтана с воденичния камък в центъра на терасата с две малки беседки от двете му страни. През 2010 на терасата са засадени четири маслинови дървета от Испания, всяко от което на възраст почти два века. Зимата се покриват, заради суровия английски климат.

Първоначално градината със слънчевия часовник е била розова градина, но днес вместо рози, са насадени цветни лехи с трайни насаждения, като основното са обожаваните от принц Чарлз делфиниуми. За вертикалното озеленяване са използвани рози „Highgrove”, клематис и синя и бяла глициния.

Цветните лехи са поддържани от опори от върбови клони, които през лятото помагат на високите трайни насаждения, а през зимата имат декоративна цел.

Ливадата с диви цветя, простираща се около градината е на площ повече от почти два хектара и всъщност не е никак дива, а е много внимателно развивана. Сместа за семената за сеитба е подбрана от известния еколог и градинар Мириам Ротшилд още през 1982 година и се състои от 32 вида растения. Всяка година се добавят нови семена, донесени близките ферми.

Разбира се има и зеленчукова и овощна градини, които са заградени от тухлени стени и са разделени от пътеки на четири части, като единия минава под тунелче от различни сортове ябълкови дървета. Първоначално тези квадрати са били разделени от бордюри от чимшир – два във формата на кръста на св. Георги и два във формата на кръста на св. Андрей.

В центъра на градината се намира италиански фонтан с малко езерце, заобиколеи от малка градина с билки. В дендрариума се отглеждат дървета, събирани от цял свят.

Ротариумът е замислен като място за отглеждане на папрати върху пънове и корени. През 2002 е разширен и сега там има голяма колекция крупни храсти, отново любими на принца.

Градинският килим е представян за изложението в Челси през 2001 година, където печели сребърен медал, след което е пренесен в Хайгроув. Вдъхновението зад този килим е действителен турски килим, който притежава семейството, чиято палитра е превърната в цъфтяща градина. В нея принц Чалрз отглежда рози, клематиси, божури, салвия и др.


Comments


bottom of page