Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Това е най-известната вила в историята на изкуството. Разказът за картината „Американска готика“ на Грант Ууд спокойно може да започне точно така, защото в историята на изкуството има безброй портрети на мъж и жена, на баща и дъщеря (тук има спор кое е вярното), но що се отнася до вилата в ръката на мъжа – това със сигурност е най-известната вила, рисувана някога.
Приема се, че „Американска готика“ е сред иконите на американското изкуство на ХХ век, една от най-разпознаваните и пародирани картини в света. Грант Ууд я рисува през 1930 година и вилата играе съвсем не маловажна роля в този двоен портрет. Името си картината носи от архитектурния стил на къщата на заден план, която Ууд вижда при едно от пътуванията си из щата Айова и нейните необичайни форми стават част от творческите му планове, като той специално моли да му изпратят снимки на фасадата, макар че не пожелава да се върне повече и да я види лично.
Двете фигури на преден план са идентифицирани от самото начало, но и до днес остава спорно какво символизират. Името на мъжа е Байрън Макийби и това е семейният зъболекар на семейство Ууд. Съвременниците помнят доктор Макийби като спокоен и интелигентен човек. Самия той казва, че художникът го е избрал заради това, че лицето му се състои „само от прави линии“. Точно затова сред всички селскостопански инструменти е избрана точно вилата – нейните прави зъбци са много важен мотив на портрета – те се повтарят почти дословно в десена на мъжката риза, в шевовете на гащеризона и във всички отвесни линии из цялата картина. Доктор Макийби е нарисуван с абсолютна достоверност, освен очилата, които са на бащата на художника. Грант Ууд остава сирак на десет годишна възраст и наследява от баща си само тези очила. През целия си живот художникът пази жив спомен за баща си и поддържа почти болезнено близка връзка с майка си. Това прави очилата на картината доста особен символ и е причина нарисуваната жена упорито да нарича себе си „дъщеря“, а не съпруга. Защото това е сестрата на художника.
Към момента на създаването на картината Нан Ууд е тридесет годишна, но определено не прилича на толкова и дори в хипотезите за баща и дъщеря, последната нелюбезно е наричана „стара мома“. Художникът се принуждава да нарисува на сестра си друг, много по-ласкателен портрет. От друга страна на портрета на майката на художника тя е нарисувана със същите дрехи и брошка, която е фамилна ценност и със същите растения, които тук се виждат зад рамото й.
Жителите на градчето Елдън, където се намира къщата, изобщо не са очаровани от начина, по който художникът е изобразил моделите си. Независимо от успеха на картината, първоначално изложена в Института по изкуствата в Чикаго, който веднага я купува и притежава и до днес, сериозните и почти свирепи лица на мъжа и жената не са никак ласкателни за пуританите от щата Айова. Мъжът и жената са сериозни, направо враждебни. Самият Ууд обаче дава на моделите си друго обяснение – в разгара на голямата депресия той казва, че именно селските жители са градивната сила, която може да спаси света от кризата. Постепенно това става общоприетата версия и днес до голяма степен типажите на картината се възприемат като символ на мобилизацията и силата за справяне с проблемите.
Всъщност портретът „Американска готика“ е нарисуван точно както са правени семейните портрети по онова време и както всички знаем, тогава хората не позирали усмихнати на снимките, така че няма нищо изненадващо, че мъжът и жената са така сериозни. Може би този портрет би останал един от многото, изобразяващи жителите на провинциална Америка, ако не беше вилата на преден план. Тя променя всичко и затова можем спокойно и да завършим с нея.
Comments