Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Картината на Дейвид Хокни „Портрет на художника (басейн с две фигури)“ е продадена през ноември 2018 година за малко над деветдесет милиона долара и с това се превръща в най-скъпо продадената картина на жив художник към онзи момент. На картината се вижда облечен мъж, който стои на ръба на басейн и наблюдава друг мъж, който плува под водата, обут в светъл бански.
На пръв поглед в тази картина няма нищо хомосексуално. И толкова по-важно е да се подчертае, че това е гей картина, нарисувана от гей художник. В някакъв смисъл картината на Хокни прекрасно илюстрира несъстоятелността на широко разпространения предразсъдък, че LGBT хората нещо „демонстрират“, както и че те по нещо се различават от другите, от „нормалните“ хора.
Не, не се различават, нито онова, което изкуството им демонстрира е различно от общовалидното – светлината, красотата и любовта – или в случая изгубената любов – са общочовешки и разбираеми за всеки зрител, който има душа.
Дейвид Хокни е роден през 1937 година в английската провинция като трето от четири деца в „дълбоко пролетарско семейство“ - според собственото му описание. Единственият отдушник в ежедневието му е киното, а Холивуд е неговата „обетована земя“. Роден с таланта на художник, той завършва кралската академия по изкуствата със златен медал и около този момент успява да организира и разпродаде напълно първата си самостоятелна изложба. Благодарение на спечелените от нея пари, Хокни сбъдва една от големите си мечти – отива в Калифорния.
Когато през 1964 година младият Дейвид Хокни пристига в своята „обетована земя“ той е абсолютно очарован. Красивите къщи с басейни са за него самото въплъщение на свободата и изкушенията – в Калифорния нравите са доста по-свободни, отколкото в родната Англия, където хомосексуализмът все още се преследва от закона. Басейнът се превръща в основен мотив в творчеството на Хокни – чрез него той не само рисува любимите си калифорнийски пейзажи, но продължава и преосмисля дългата класическа традиция на картини с „къпещи се“ хора като й дава отчетлив гей смисъл, намира легален начин да рисува съблечени мъже и експериментира с изобразяването на водата, в която се пречупва светлината и се отразява в телата на плуващите. Басейнът присъства в много от картините на Хокни години наред, като „Портрет на художника (басейн с две фигури)“ е завършена през 1972 година – доста време след първото посещение на Хокни в Калифорния.
На картината е нарисуван Питър Шлезингер – американската любов на Хокни, с когото се запознават през 1964 година, живеят заедно в Лондон и се разделят през 1971 година. Питър е облечен с дрехи от личния си гардероб, Хокни има негови снимки с това ярко сако и ги използва за модел за портрета, но променя околния пейзаж. Картината е рисувана няколко години, с големи прекъсвания, като в даден момент Хокни заминава за южна Франция и прави серия от снимки на плуващи под водата мъже, които да му послужат за помощен материал. През май месец 1972 година картината е изложена за първи път в галерията на Андре Емерих в Ню Йорк, като Хокни разказва, че е работил върху нея по 14-15 часа на ден седмици преди това. Работата върху този сюжет му доставя огромно удоволствие и го вдъхновява.
„Портрет на художника (басейн с две фигури)“ е цветна, светла и красива картина. Зеленината, водата, хубавите момчета – всичко това е удоволствие за зрителя и всеки, който вижда нещо различно не разбира нищо. И не само от изкуство.
Comments