top of page
Writer's pictureПопаганда

ДЖОЛИ ГАБОР,100-109: МЪЖКО ИМЕ, КРАСИВО ЛИЦЕ И МНОГО СЪПРУЗИ

Елица Павлович



Родена вместо дълго чаканото момче на семейство Тилман, Джоли всъщност е кръстена Янка или Янци, което по-късно сама превежда на английски като „Джони“. Войната става катализатор на големи промени за семейство Тилман. Янка се превръща в Джоли, като променя и годината си на раждане и се подмладява с пет години. Днес вече е почти сигурно, че е родена през 1896 година, но когато умира на сто годишна възраст през 1997 има слухове, че всъщност е на сто и девет.


Самата тя приживе казва, че е лъгала толкова много за възрастта си, че вече и сама не знае на колко години е.


Семейство Тилман са евреи от Галиция и освен Джоли имат още три дъщери и един син. И двамата родители са от семейства на бижутери с няколко бутика за бижута във Виена и с подкрепата на роднините откриват свой магазин в Будапеща, наречен „Диамантената къща“. От малка Джоли има вкус към хубавите вещи и добрия живот. Майката Франческа и единственият брат Себастиян са убити по време на бомбардировките в Будапеща, но всички сестри оцеляват. Жените от семейство Тилман са забележителни. Племенницата на Джоли – Анет – е съпруга на Том Лантос, първият и единствен член на двете камари на конгреса на САЩ, оцелял от Холокоста.


През 30-те години, вече омъжена и с три дъщери, Джоли отваря два магазина в Будапеща – единият се казва Кристело и е за кристал и порцелан, а другият носи нейното име и продава ръчно направена бижутерия, но не със скъпоценни камъни, а за носене всеки ден с ежедневни дрехи. Тази популярна бижутерия се свързва с Коко Шанел и е демонстрация на независимостта на жените, които вече ходят на работа, шофират, излизат през деня сами и носят бижута, подходящи не за вечерни приеми, а за дневна светлина.


„Аз бях известна с бижутата си в Будапеща колкото Булгари беше известен в Рим“ – казва по-късно Джоли без излишна скромност. Еврейският произход на Джоли е причина тя да закрие бизнеса си – основните й доставчици са в Берлин и Лайпциг, където тя не може да пътува, а след окупацията на Унгария е принудена да затвори магазините си. Родителите й са убити в лагерите на смъртта. Джоли и трите й дъщери напускат Унгария и заминават за Португалия с помощта на португалския посланик в Унгария, който е любовник на Магда Габор. Магда, Жа Жа и Ева са трите дъщери на Джоли от първия й съпруг Вилмош Габор и имат не по-малко интересна съдба от майка си.


Джоли им повтаря от деца, чe ще бъдат богати, известни и омъжени за крале.

Тя е майстор на това да създава бляскави истории. Първият й съпруг е готвач, но тя показва на дъщерите си негови снимки, на които е сниман с костюм на офицер, взет назаем от театъра и ги убеждава, че са дъщери на военен, за да имат самочувствие. Джоли държи дъщерите й да знаят чужди езици и наема частни учители за целта, но не набляга на другите предмети, защото „не им е нужна алгебра, за да ползват чекова книжка“. Животът доказва, че знанието на английски наистина им спасява живота.


През декември 1945 година Джоли пристига в САЩ. Тя веднага отваря свой магазин за бижута, като взима на заем седем хиляди долара от дъщерите си, които вече живеят в САЩ. Магазинът й е успешен, скоро тя го мести на Медисън авеню и открива филиал в Палм Спрингс. Сред дизайнерите на бижутата е и Магда Габор, а сред продавачките – Евангелия Калас, майката на Мария Калас.


Известно е, че Джоли има много голямо влияние върху трите си дъщери, като едната й биография е посветена изцяло на отношенията в семейството.


В много отношения те са предшественик на семейство Кардашиян.

Следвайки завета на майка си да се омъжат за крале, дъщерите Габор имат бляскава брачна история – общо двадесет брака – пет на Ева, шест на Магда и девет на Жа Жа. Последната още веднага след пристигането си в САЩ се омъжва за Ники Хилтън, с което доказва колко добре е научила семейния урок. От друга страна бракът за жените Габор е удобство и престиж, но не е въпрос на пари – Жа Жа, прочута с остроумието си казва, че винаги си плаща сметките, защото държи тя да избира мъжете си, а не те – нея. Също като майка си, сестрите Габор наричат всички хора „дарлинг“ с подчертан европейски акцент и винаги са готови да заложат диамантите си, за да купят още шампанско. И четирите Габор могат да готвят и го правят с удоволствие, като са майсторки на унгарската кухня.



През 1957 година Джоли се омъжва за унгарския граф Одон Сигети, който е 16 години по-млад от нея. Двадесет години по-късно тя казва в интервю, че той се грижи за нейните пари и къщите й, като отдавна вече изглежда по-стар от нея. Нищо чудно – Джоли има невероятна енергия. Животът я е научил да прави „от нищо нещо“ по собствените й думи. „Животът е хазарт – казва тя – трябва да знаеш как да го изиграеш“.


На осемдесетгодишна възраст Джоли тръгва на турне като мотивационен лектор и обикаля щатите да говори за връзката между красотата на жената и нейната власт.

Собствените й деца са пример за това. Най-голямата – Магда – също като майка си никога не разкрива годината си на раждане, тя е най-висока сред сестрите, рижа като баща им, много умна и говори 11 езика. Като любовница на португалския посланик в Унгария успява да спаси 240 еврейски семейства, извеждайки ги от страната. Жа Жа е избрана за мис Унгария през 1936 година и скоро след това емигрира в САЩ. Тя има над 70 роли в киното, но е известна главно с деветте си брака и остроумието си: „Аз съм родена къщовница. Всеки път като изоставя някой мъж, къщата остава за мен.“, „Никога не съм намразвала мъж толкова много, че да му върна диамантите“, „Сексапилът е изкуство да събудиш у мъжете интерес към онова, което те и без това знаят.“ Най-малката сестра Ева също е актриса, като има успешна кариера в телевизията и се твърди, че голямата й любов е Марлене Дитрих.


Любимият рожден ден на Джоли Габор е 29-я и тя го празнува много години подред. В историята остава известна като „Мама Джоли“, а книгата за нея и дъщерите й носи красноречивото име „Един живот не е достатъчен“.

Comments


bottom of page