Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
В историята на метресите във френския кралски двор никоя не е като нея – Диана дьо Поатие има абсолютна власт – тя води кореспонденцията на краля, възпитава престолонаследниците, буквата „Д“ е част от кралския монограм, а кралят на Франция Анри ІІ се облича в нейните любими цветове. Анри ІІ е омагьосан от Диана, за чиято красота се носят легенди. И последно – тя е с 20 години по-възрастна от него.
Диана се ражда през 1499 или 1500 година в семейството на Жан дьо Поатие, чиято майка Мария Валоа е незаконна дъщеря на Луи ХІ, и Жана де Батарне. Майка й умира когато Диана е едва пет годишна и тя е поверена за отглеждане на Ана дьо Божьо, сестра на баба й и дъщеря на Луи ХІ, която й дава отлично образование и на 15-годишна възраст я омъжва за 55-годишния Луи дьо Брезе. Диана е образцова съпруга, тя ражда на мъжа си две дъщери и остава вдовица на 31-годишна възраст, като построява за съпруга си огромна гробница в Нотр-Дам в Руан и носи траур до края на живота си. Черното много й отива, което е вероятната причина това да е основния цвят в гардероба й, заедно с бяло и златно. Тези цветове са и любимите на Анри ІІ.
Двамата се срещат, когато Анри е 7 годишен и е изпратен като заложник вместо своя баща. Диана е на 26 години и на сбогуване целува момчето по челото. Впечатлителният Анри, който в усамотението на заложничеството чете рицарски романи, обявява Диана за своя дама на сърцето и когато на 11-годишна възраст се връща в двора, се влюбва в нея съвсем сериозно. Диана е на 31 години и по тогавашните стандарти е на преклонна възраст, фаворитката на краля Франсоа І е десет години по-млада от нея и презрително я нарича „стара гъба“. Всички съвременници обаче пишат, че Диана е изумително красива и няма равна в двора, въпреки сериозната си възраст. Нейният „рицар“ Анри е втори син и не е престолонаследник, но когато по-големия му брат умира, Анри се оказва пръв претендент за престола.
Съгласно законите на времето, Анри е женен за Катерина Медичи, която е подходяща за него по произход и ранг съпруга, но това не променя изобщо мястото на Диана в двора и сърцето му. До последния си ден той носи любимите й цветове, украсени с монограм с неговата и нейната букви, дори на коронацията му тя е на трибуната, а съпругата му Катерина Медичи е в далечна ложа. Диана наследява имотите и бижутата на фаворитката на покойния крал Франсоа І, към нея са насочени директно и част от постъпленията в хазната – например данъка от камбанариите. По този повод Франсоа Рабле пише в историята за Гартантюа как последният закача на врата на кобилата си парижките камбани – директна подигравка с Диана и нейните привилегии. Анри ІІ й подарява титлата херцогиня де Валентинуа.
Диана дьо Поатие има абсолютна власт в управлението и върху краля. Тя е много по-умна и добре образована от него и води цялата официална кореспонденция – посланиците пишат до нея, тя си пише дори с папата, като писмата са подписани с двете имена – на краля и нейното. Диана влияе на назначенията на най-високите постове в държавата. Съпрузите и на двете й дъщери са уредени много добре, единият е повишен до маршал на Франция. Посланикът в Париж Козимо Медичи е ужасен от нейната власт.
На практика Диана е министър председател на Франция – тя управлява министерствата, води заседания, сменя ковчежника на кралството и пазителя на кралския печат със свои верни хора.
Външната политика на Франция също е повлияна от решенията на Диана дьо Поатие. Благодарение на нея Анри ІІ подписва мирния договор, слагащ край на продължилите десетилетия италиански походи. Също под нейно влияние кралят преследва протестантите, от което дворът забогатява значително.
Умна и дипломатична, Диана е в привидно отлични отношения с Катерина Медичи и отглежда и възпитава всички деца, родени от брака на Анри ІІ.
Напразни са опитите на враговете й да сменят фаворитката на краля с по-млади и привлекателни особи. Романите на Анри са кратки и той неизменно се завръща при любимата Диана, като тя възпитава и незаконно родените му деца. Свидетелствата на съвременниците за нея са крайно противоречиви – за някои тя е набожна, добродетелна и допринасяща за добруването на Франция, за други е точно обратното. В едно обаче всички са единодушни – Диана дьо Поатие е изключително красива до дълбока старост. Част от слуховете за нея са свързани именно с този факт – за жена на нейната възраст да изглежда добре е истинско чудо. Твърди се, че се къпе във вана с кръв от малки деца, че има магически пръстен или че е продала душата си на дявола. Химическият анализ на останките й показва огромно натрупване на злато в организма й – почти 300 пъти над нормата. Предполага се, че това е една от тайните й, че е приемала по малко злато всеки ден, за да поддържа младостта си. Това може да е причинило и смъртта й. Със сигурност се знае друго – че всеки ден Диана става в шест сутринта, язди два часа, след това се къпе с ледена вода и не употребява никаква козметика, а по онова време козметиката съдържа само отрови. Освен това тя не пие нищо, защото според нея виното води до подпухване на лицето. Подобен здравословен начин на живот е абсолютно изключение и със сигурност осигурява на Диана предимства пред връстничките й, колкото и художниците да преувеличават нейната красота. Впрочем повечето запазени портрети са рисувани доста след смъртта й и са плод най-вече на легендите за красотата й.
През 1559 година Анри ІІ случайно и нелепо е убит по време на рицарски турнир. Диана дьо Поатие моментално губи влиянието си в двора, Катерина Медичи я кара да върне бижутата, които кралят й е подарил и я отпраща от Париж. През 1566 година Диана умира в замъка Ане, където е погребана. Гробът й е поруган след революцията, саркофагът й се ползва за корито.
Остават обаче картините, романите и легендите за красивата Диана – златната метреса на Анри ІІ.
Comments