top of page
Writer's pictureПопаганда

ДЪЩЕРЯТА НА ЛОРД БАЙРОН – ПЪРВИЯТ ПРОГРАМИСТ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


В началото на XIX век лорд Байрон има много кратък брак с жена с блестящ ум и високо положение – Анабел. От този брак се ражда единствената му законна дъщеря Ада (Ада Байрон-Лъвлейс). Бракът му е много кратък, а разводът е по настояване на родителите на Анабел, които искат да разведат дъщеря си от напълно лудия, както вярват, поет – дори с цената на скандал. По това време той има огромни финансови проблеми, които бори с тежко пиянство и бурен начин на живот.


Лорд Байрон и Анабел


Анабел обича математиката и отглежда дъщеря си Ада в любов към тази наука. Ада е обучвана от едни от най-изявените математици, а благодарение на високата си обществена позиция се среща с личности като Фарадей, Дикенс и Хумболт. Ада смята математиката за свое призвание и дори щастливият брак и трите й деца не й пречат да продължи научната си работа и саморазвитие.


Портрет на Ада Байрон-Лъвлейс


Когато е на 18 години, тя се среща с професор Чарлз Бабидж, който е изобретател на сметачна машина, която може да се определи като предшественик на съвременния компютър. През целия си живот той не успява да намери финансиране, за да реализира идеята си да създаде „аналитечен двигател“, но това на практика е първият компютър и Бабидж е известен и като изобретателя на компютъра. Професорът е силно впечатлен от нивото на Ада и я кани за сътрудник, което по това време означава интензивна и тясна кореспонденция, където я нарича „магьосница на числата“.


"Аналитичният двигател" на професор Бабидж


Една от лекциите на Бабидж в университета в Торино прави Ада Байрон много известна. Тя успява не само да преведе на разбираем език лекцията, но и да приложи толкова подробни коментари (които са три пъти по-дълги от самата лекция), че привлича вниманието на целия научен свят. Опитвайки се да обясни принципа на работа на машината на Бабидж, тя описва изчислителен алгоритъм. А това днес се нарича програмен език.


Коментарите на Ада Байрон-Лъвлейс върху лекцията на Бабидж са признати за независим научен труд. В тях тя прави оценки за широките възможности на аналитичните машини, които могат да променят живота на цялото човечество. Тези прогнози изиграват дори още по-голяма роля за развитието на математиката. Ето затова Ада се смята за първия програмист – вижда много по-далеч от най-развитите математици на своето време и успява да опише работещ алгоритъм за компютър. Този алгоритъм е тестван сто години по-късно, когато машината на Бабидж е констурирана.


Машината на Бабидж е констурирана през 1900 г.


Ада умира ужасно рано на същата възраст, на която и известния й баща – 36 години. Представете си какво е могла да постигне например с плановете й да разработи математически модел на човешката нервна система. Ада не достига до идеята за изкуствен интелект или по-точно вярва, че една машина никога няма да може да се измъкне от подчинението на човека, но всъщност никога не бихме могли да знаем.


Ада Байрон-Лъвлейс на 35 г.


Прекрасният й ум не е имал времето, за да промени света, но в някаква степен е успял, защото е посочил преспектива, която никой не е виждал. Вероятно и за това днес рождения й ден е и официален ден на програмиста, а тя е смятана за първия програмист в историята.

Comments


bottom of page