Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Един от любимите ми начини да си почивам е да се интересувам какво става в кралското семейство. Храня повърхностно, но редовно любопитство към всички настоящи теми и разбира се следя ключови подкасти като Royally Obsessed, инстаграмъри като Елизабет Холмс и по-различния блог Harry Marcle. Който и да стои зад блога Harry Marcle (смята се, че е вътрешен човек, но кой знае), определено никога няма да бъде поканен като гост на двете екзалтирани американки, които стоят зад Royally Obsessed и дискутират последните новини от Фирмата. Но Елизабет Холмс неведнъж е участвала, последния път тази седмица, покрай излизането на дългоочакваната в сферата на кралските работи книга HRH: So Many Thoughts on Royal Style, която аз вече имам. Последният епизод ми припомни защо харесвам Елизабет Холмс (и без да споделям възторга й от съседите й Меган и Хари).
Елизабет Холмс е интересна не толкова с това какво казва, а с това как го прави. Тя е еднорог в днешния пейзаж на социалните медии, носител на нов модел на общуване. Бивш репортер от Wall Street Journal, тя започва да развива темата за стила на кралското семейство в рамките на личния си профил в Instagram, за забавление, през 2017 година, докато кърми втория си син и семейството се премества от Ню Йорк в Калифорния. Започва случайно, когато вижда коледната картичка на Кейт и Уилям и си казва „Имам толкова много мисли за това!“. Така се ражда поредицата „Толкова много мисли“, която 143 хиляди души следят ежедневно. Прави го в сторита, върху които критикува или одобрява стила основно на двете действащи лица – Кейт и Меган – по правило само за официални събития. Това, което я отличава веднага, е, че не се занимава със самата новина, а споделя своето мнение за модата на кралските особи по замислен и в същото време забавен начин. Сторитата й дават възможност да има някакъв контрол и върху коментарите, които остават скрити и по този начин задържа дебата здравословен.
Примерът й показва, че когато излизаш от рамките, можеш да създадеш нещо много ново и интересно. Тя на практика използва визуален носител за текстово съдържание.
„Мисля, че хората са гладни за добро, но забавно съдържание. Има реална възможност в сторитата в Instagram да се подхвърля повече значение и мисъл. Но това не е дисертация, броят на думите в SMT всъщност не са толкова много, но аз добавям нови и ги превръщам в нещо като бюфет“.
Рубрика като нейната изобщо не е лесна, колкото и да изглежда лека и по същество да е забавна – в крайна сметка тя просто си споделя какво мисли за дрехите на кралските особи. Но се помнят и горещи моменти като например, когато й се наложи да си затвори личните съобщения, след като сподели, че рокля на Меган е твърде къса за определен повод, а феновете на Меган Маркъл действително се държат като членове на секта, която такива неща не прощава. После премахна и една много сладка част от „бюфета“ – гласуванията, които оцветяваха сторитата й с възможност да даваш рейтинги, но допълнително нажежаваха атмосферата. Ще се учудите колко хора просто не разбират, че две идеи могат да съществуват едновременно и аз не я обвинявам, че спря този експеримент с формàта.
„Искам хората да се чувстват така, сякаш просто поспират за две минути, забавляват се, виждат красиви дрехи и хубав човек и това е“.
Проблемът на такъв профил е, че той не може да се монетизира. Тя е против рекламирането на бебешки продукти например (наскоро стана майка за трети път) и не се приема за инфуенсър, а държи да остане журналист. „Не знам, когато става въпрос за блогъри и спонсорирано съдържание, има нещо като реакция на тролове – хората са винаги критични и атакуващи. А и работата е там, че да обичаш и харесваш всичко не е интересно, но също така не е и вярно.“
Разбира се, с времето се появиха някои продукти, които касаят абревиатурата на самата рубрика и вече се смята за едва ли не престижно да си в клуба на So Many Thougts, както и книгата сега. Верните й фенове знаят, че купувайки книгата се отплащат за труда й до момента – поне в моя случай аз правя точно това. Елизабет Холмс ме интригува от 3 години (и в крайна сметка възпитава критичното ми мислене) и това е случай да й се отблагодаря и да дам възможност на този нов вид комуникация да се развива.
В крайна сметка това, което е възхитително у тази жена, е, как успява да създаде този нов позитивен медиен модел в една все по-ожесточена и нагитивна среда в социалните мрежи. Жена с много мисли в главата, които я превърнаха в Instagram сензация и име, каквото като финансов репортер на Wall Street Journal в старите рамки и по старите начини едва ли можеше да създаде.
А темата? Виждала съм коментар, в който я обвиняват, че едва ли не губи времето на хората от важните теми с нещо като „Ама кого го интересува това как са се облекли херцогините днес!?“ а тя отговаря „Ами мен. Мен ме интересува“. И продължава напред с експеримента си. Аз я следвам по петите, а моделът й започва да се забелязва и при други, които имат „толкова много мисли“ по други теми и лека полека се появява нов, феномен на полето на социалните медии. Знаете ли, че съвсем скоро Instagram ще се превърне и в най-големия канал за новини, така че който се качи на този влак сега...
Comments