Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
За да се гледа гладко „Емили в Париж“, има две условия – да си фен на „Секса и града“ и/или да си бил в Париж. Не само ще изгледаш на един дъх 10-те епизода по Netflix, ами и пак ще си ги пуснеш. Защото са като една картичка, абсолютно непретенциозна, чаровна и даже кичозна фантазия за една Емили (Лили Колинс), която я изпращат да работи от Чикаго в Париж и тя държи да мине през абсолютно всички клишета – от опитването на посредствените парижки кроасани, от които й светват очите, през носенето на розова беретка, до инстантния й успех в Instagram, само защото си прави селфита в парижко кафене.
Французите са абсолютно потресени от тази „боза“, която на практика ги представя като едни мързеливи (започват работа в 10:30) и надменни („Лебедово езеро“ е само за туристи) сноби. Наистина, учудвам се, че минувачите по улиците не носят до един франзели под мишница, но пък има сцени с дежурните френски пълни лелички с бархетни престилки, които или са изкукуригали хазяйки, или отказват да продадат от хубавите рози на американци.
Като гледа човек и си мисли, че „Емили в Париж“ е лично отмъщение на Дарън Стар (продуцент) или Лили Колинс (също продуцент) към Франция. И успява да обиди всички. Американците са обидени, защото още в първите минути се разиграва чудовищен разговор за това колко са дебели и колко много ядат (дори Vogue тази седмица намериха за нужно да напишат статия по този въпрос), а французите са обидени от всичко останало.
Емили е специалист по маркетинг в голяма компания в Чикаго, която си купува малка бутикова рекламна агенция в Париж и изпраща момичето да им покаже възможностите на социалните мрежи и дигиталния маркетинг, тоест къде зимуват раците. Те, французите, нямат никаква представа от това, защото дигиталният маркетинг им е под нивото. Емили намира точните бизнес решения мигновено, просто защото е Емили в Париж. Тя е младо момиче от среден калибър служител, но има гардероб на съпруга на руски олигарх. Но и в Париж всички са облечени като Кари Брадшоу в Париж и никой не знае какво е Kiabi... В „Града на любовта“ дори детегледачките са на високи тънки токчета!
Във филма няма нито една жена, която да не е слаба и елегантна (изключвам лошите възрастни хазяйки и продавачки на цветя) и всички са почитателки на high street модата. Французите пък са представени като любовници – така и не разбрах дали във френската култура мъжът има друга функция, освен да е сексист и добър любовник. Дори, когато са непълнолетни, за майките им е по-важно дали синовете им са се представили добре в тънкото изкуство, отколкото че са на 16. И разбира се, постоянно всички ядат омлети и френски палачинки, което логично води до наличието на секси герой френски готвач, защото за какво ти е красив любовник, ако не е готвач?
The Hollywood Reporter нарече „Емили в Париж“ лесна за гледане, ескейпистка конфекция, пълна със смилаеми сюжети, костюми и герои. Но все пак добавиха и друго, че героинята е представена като „весела и арогантна, решена да внесе американската преспектива във френскта марка и нито веднъж не помисли, че гордото й културно невежество всъщност е слабост, а не сила.“ Така е. За 10 епизода Емили така и не намери повод да се снима пред Лувъра поне, че е най-лесно...
В крайна сметка всички са обидени, но всички гледат „Емили в Париж“. Аз отчитам като позитив, че не всички французи са загубили почвата под краката си. А моето мнение съвпада напълно с ето този коментар: "Толкова много французи са възмутени от клишетата, изложени в тази поредица, докато ние сме първите, които създаваме клишета за другите. Спокойно, това е сериал и няма нищо чак толкова лошо! Намерих го за смешен и лек."
Мисля пак да го гледам.
Comments