Елена Миланова
Instagram: my_italian_days
„Тя оседла рисуването като вълшебен кон, за да тръгне на голямо пътуване ... през страната на реалността и мечтите, където ... жените блестят и цъфтят с примамлива откровеност, а цветята са изпълнени със страст като човешки същества. ” - пише изкуствоведът Арсен Александър за Жаклин Марвал, която Гиойм Аполинер нарича една от най-видните художници на своето време.
В епохата на безкрайния празник я наричат феята на Belle Époque. На партита я разпознават безпогрешно по ексцентричното облекло, силен грим, ярко червена коса и зелена шапка, която изработва сама. Но Жаклин Марвал няма очакваната драматична съдба на художничка, живееща и измъчвана в сянката на художник-гений. Тя успява да се наложи сама, да спечели и критиците, и публиката, да живее добре, да намери любовта и всичко й се случва с онази лекота, която само смелостта и случайността могат да подарят.
Марвал е родена като Мари Вале около Гренобъл през 1866 година в семейство на учители. Родителите й искат тя да върви по техния път, но на 18 години Мари се влюбва в амбулантен търговец, бързо ражда дете, което умира, и след като случаите на насилие от страна на мъжа й зачестяват, го напуска, за да продължи пътя си като самостоятелна жена.
В началото се издържа като шивачка в Гренобъл от изработването на ярки жилетки – работата й се увеличава и в средата на 1890-те се премества в Париж, заедно с художника Франсоа Жиро. Двамата се установяват в Монпарнас, където тя влиза в кръговете на млади художници като Матис и Жул Фландрен, с когото се влюбват и имат повече от 30-годишна връзка. Любовта им спечелва романтичено име – наричат ги „Вечните влюбени на Монпарнас“.
Монпарнас има изключително значение за жените, които се занимават с изкуство в края на XIX век. Това е от малкото места в света, където жени могат да получават художествено образование. В Монпарнас изобилстват частни академии, които провеждат и класове за жени, жените основават на свой ред школи, стават преподаватели, основават свои кръгове и изиграват голяма роля за славата на Монпарнас като център на съвременното изкуство.
Рисуването за Мари Вале е плод на случайност. Един ден демонистрира на приятелите си художници представата си за емоционална живопис, като рисува няколко етюда върху кутии от цигари. През 1901 година за пръв подписва своя картина с артистичения псевдоним Жаклин Марвал. През 1902-ра, заедно с Матис и Марке, представя свои работи в известна парижка галерия и веднага покорява публиката с мекия си маниер и изисканата атмосфера на живописта си.
Пътят й не се вписва в представата ни за време на мизерстващи художници. Критиците харесват Марвал и я ласкаят – от картините й се усеща благородство, индивидуален стил и най-възторжено я поставят наравно с Пикасо, Сезан и Реноар. До Първата световна война произведенията й се показват на изложби в Англия, Испания, скандинавските страни, Швейцария, Австро-Унгария и дори Япония, но тя никога не се възгордява и не се главозамайва от успеха си. На Марвал хората с удоволствие поръчват портрети, рисунките й се появяват на книжни корици и афиши, а когато Първата световна война започва, тя има достатъчно средства, за да отвори детска градина за децата на приятелите си.
С времето Жаклин Марвал се откъсва от града и прекарва все повече време в Биариц, курорт по крайбрежието на Атлантическия океан, в компанията на верния си партньор Фландрен и великия кутюрие Пол Поаре. Умира внезапно през 1932 година, а на следващата година салонът на съвременните художнички й посвещава голяма ретроспективна изложба в Париж.
Това, което се случва в следващото десетилетие е несъвместимо с тънкия, раним и леко ироничен свят в картините на Марвал и тя потъва в забвение и чак през XXI век за нея започва да се говори отново.
Картината на Жаклин Марвал, една от най -известните художници през 19001 - 30 -те години, се превърна в символ на нашата изложба „Музите на Монпарнас“.
Коя е Жаклин Марвал и защо я наричат „феята на Belle Époque“? Как стана известна? Какво казаха критиците за нея? И защо художникът остава забравен в продължение на няколко десетилетия? От актрисата Мириам Сехон. Актрисата Мария Румянцева говори на руски жестомимичен език.
Comments