top of page
Writer's pictureПопаганда

ЖЕНАТА НА ПЕКАРЯ И ДРУГИТЕ БОГАТАШИ С ВЕЛИЧЕСТВЕНИ ЯКИ

Елена Миланова

Instagram: my.italian.days



През първите си години в Амстердам Рембранд рисува портрети непрекъснато. Тъй като в началото не познава никого, той рисува за арт дилъра Хендриг ван Ейлербург, който намира клиенти и поръчки, с които студиото му едва смогва.


По това време Холандия е в изключителен икономически възход. Благодарение на търговията по море и треската за лалета, хора от всякакви социални прослойки забогатяват, смесват се и всеки иска портрет. Така на картините на Рембранд могат да се видят и аристократи, и дипломати, и търговци, но и занаятчии например. И всички те се стремят да изглеждат в най-добрия си вид и с най-хубавото, което имат!

Да вземем например портрета на Филипс Лукас, който е на най-високото ниво в управлението на Холандската Източноиндийска компания и отговаря за флота на компанията през 30-те години на XVII век. Той е на служба в Индия, но се завръща за малко и не пропуска да поръча портрети на него и на новата му жена.



Поръчката очевидно е художникът да го нарисува в традиционна неподвижна поза, излъчващ, колкото му е възможно, достолепие и демонстриращ високи възможности и социално положение – не само заради копринената дантелена яка, но и заради златните вериги, които блестят под нея и които са нещо като „пагон“ на компанията, с който е удостоен за заслуги.

А това е портретът на жена му Петронела (който е не е показан в изложбата). Този портрет е един от малкото овални потрети на жени от Амстердам, които са оцелели.



На него виждаме младата Петронела преди да отплава за Индия – в целия й блясък. Огромна бяла дантелена яка, гердан с два реда перли, скъпоценни камъни в косите и бонето и дори втора яка под първата, откъдето се подава голяма златна висулка и масивен златен ланец. Петронела определено е бледа жена, характерно за аристократите, а румените й страни са нарисувани за красота.

Но не и тези на жената на пекаря! Тя изглежда далеч по-неаристократично от Петронела, може би страда от розацеа и създава усещане, че няма много много време да позира неподвижно. И на нейния портрет Рембранд е изобразил с изключително майсторство фината прозрачност на тъканта на яката и най-малките детайли по бонето, лицето, косата й. Този потрет също е нарисуван по това време, но за него художникът се връща за малко в Лайден, тъй като познава пекаря и семейството му.



Съпругата се казва Мартген ван Билдербеек. Тя също е в официалната поза и носи тази впечатляваща яка тип „мелничарско колело“, която без съмнение е ужасно твърда и неудобна, но е неизбежен статус символ в консервативните среди.


Въщност холандците забогатяват доста по-бързо от темповете на смяна на модата. Тези яки вече са демоде навсякъде из Европа – хит са век по-рано в Испанския двор – но не и в Холандия, където все още се смятат за важен атрибут на социалното положение.

Очаквано Рембранд е нарисувал потрет и на самия мелничар, Вилем Бургареф. Той има много подобен модел яка като тази на Филипс Лукас и също държи на своето достолепие. Неговият и портрета на съпругата му са продадени отделно и дълго време се смята, че мъжът от този потрет е анонимен (картината се намира в Дрезден).


За пръв път от XVIII век двамата съпрузи се събират отново сега за изложбата „Рембранд в Амстердам“.



т

Comments


bottom of page