top of page

ЖИВОТЪТ КАТО ИЗКУСТВО: ПОРТРЕТ НА МЪЖ С МУХА, 2020

Writer's picture: ПопагандаПопаганда

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


Мухи рядко стават известни, ето защо, когато попаднат под светлината на прожекторите, редно е моментът да се отбележи. Дори да не сте гледали дебата Харис-Пенс, поне сте чули, че случайна муха направи епизодична поява, кацна на главата на американския вицепрезидент и се задържа там две минути, а след това прелетя из Интернет, за даде автограф на историята.


Дали Георги Господинов и Никола Тороманов са си разменили съобщения след този инцидент? Предполагам. „Следвай мухата“ е посока за Господинов, която може да се проследи още от „Лапидариум“, а после и в „Естествен роман“, за да кулминира в общия им трагикомикс „Вечната муха“. А пък Тороманов е световен шампион в рисуването на мухи и може би вибрация от крилото на мухата на годината е достигнала и до бъдещите им творчески планове.



Мухите имат вземане-даване с изкуството много отдавна и е интересно да се разкодира художествено-историческата символика на мухата на главата на Пенс. С чувство за хумор, разбира се, защото тази символика никак не е приятна.


Още през Средновековието мухата в произведение на изкуството се използва като символ на смъртта или гниенето на плътта и душата. По това време се смята, че мухите възникват спонтанно от калта и имат връзка с Дявола или Велзевул, както е описан в Библията – „Господарят на мухите“. Мухите често се появяват на картините редом с черепи или в натюрморти и изобщо всякакви гнилостни процеси, за да напомнят за тленността на физическото и неизбежността на смъртта. Това е най-очевидното им послание. Те обаче напомнят и за бързината, с която лети времето. В голямата преспектива на времето, животът ни е кратък като на една муха, и трябва да направим най-доброто с времето, което имаме – задъжително смирени пред неизбежността на края.


Barthel Bruyn the Elder, Vanitas (1524).

Caravaggio, Fruit Basket (circa 1599).


В женските портрети мухата често се възприма като предупреждение за нейната непригодност. Нещо като малка червена лампичка, сигнализираща за похотливост и безразсъдство. От друга страна, един от най-впечаляващите портрети на жена с участието на муха, а именно „Портрет на жена от семейство Хофер“, 1470 г., от неизвестен художник от немската школа, определено няма такова плоско и злонамерено значение. Нейната сложна бяла кърпа за глава подчертава една перфектна малка муха, която се е спряла на нея, само за да ни напомни, че хубостта, младостта и изобщо животът, са нетрайни.


Portrait of a Woman of the Hofer Family(circa 1470)


И стигам до художественото послание на картината „Портрет на мъж с муха“ от 2020 година. В миналото мухата носи и предупреждението за корупция, измама и фалш, но само, ако се рее около духовник или благородник (разбирайте политик). Изводът, който се налага, е, че неочакваният гост на главата на Пенс посочва именно една по-скоро духовна, политическа, а не физическа прогнилост.


Petrus Christus, Portrait of a Carthusian (1446).


Но, ако оставим настрана тези художествени значения и предубеждения, всъщност има още една причина, много по-обикновена, мухите да съществуват в произведенията на художниците. Някои историци на изкуството твърдят, че те са включвали мухи най-вече като закачка и свидетелство за собствените им умения да създават т.нар trompe l’oeil в полетата на средновековните ръкописи и върху рамки за рисуване. Trompe l’oeil е опитическа измама, нещо като 3D изображение, което е там, за да забавлява и предизвиква реакция. Дори Джорджо Вазари описва популярна история, в която Джото, докато е чирак на Чимабуе, рисува муха на портрета на своя господар, като го заблуждава да се опитва да я прогони, докато усети шегата.


Carlo Crivelli, St Catherine of Alexandria (circa 1491–94).


Грях, смърт или просто игра, факт е, че мухата съществува в ключови събития от човешката история и в произведенията на големи артисти от средновековието до днес.


И съм готова с няколко ярки примера:

Frans van der Mijn, Lady With a Fly on her Shoulder (circa 1596).

Carlo Crivelli, Madonna and Child (circa 1480).

Salvador Dalí, The Hallucinogenic Toreador (1969–70).

Damien Hirst, Fly Painting (1997).


Comments


Помогнете на Попаганда да се развива и самоиздържа.
И най-малкото означава много. 

  • White Facebook Icon
  • Instagram
  • Instagram

2020 © Popganda All Rights Reserved

bottom of page