top of page
Writer's pictureПопаганда

"ЗАВЕЩАНИЕТО НА МАРКО ТОТЕВ"

Елица Павлович



Ако Монти Пайтън имаха кастинг за български участник, Николай Гундеров щеше да спечели убедително от втория път. Защо от втория – ами защото като един Марко Тотев щеше да изпусне първата дата заради карантината.


„Завещанието на Марко Тотев“ е авторски спектакъл на Николай Гундеров, който той играе в Народния театър и е второто негово произведение, което гледам след чудесната, абсурдна и забавна пиеса „Пробен срок“ в театър 199. Определено това е един от любимите ми драматурзи в момента. Този жанр, който познаваме на първо място от филмите на Монти Пайтън и често свързваме с британския хумор, е остро липсващ на родна сцена – смесица между самоирония, сарказъм, парадокс и очевидни ежедневни глупости, които погледнати отстрани са откровено смешни.


„Завещанието на Марко Тотев“ не е моноспектакъл в традиционния смисъл на думата, това е нещо като пърформанс с елементи на родна действителност. Започва с това, че се срещаме с изпълнителя на завещанието на Марко Тотев, който е (разбира се) член на националния оперативен щаб. До тук – нищо недостоверно, нима цялата карантина не доведе до там всички да се чувстваме като пълни Марко Тотевци. Изобщо ако в българската история има два абсолютно валидни, неоспорими и всеобщо признати и понятни символа, то това са Марко Тотев и Гюро Михайлов. Както ще разберем от пиесата, те са съученици от началното училище.


Историята на рода Тотеви започва някъде в древен Рим. Няма никакъв начин да я възпроизведа до наши дни, освен това докато се смеех изпуснах някои от четвъртите чичовци и ще трябва да ходя втори път. Всичко разказано е много смешно, само че е и много тъжно. През родната маркототевщина са пречупени събития и имена от цялата европейска история и резултатът е ясен за всички – внуците на Марко Тотев са на площада на една ръка разстояние от театъра.


Това кратко, необикновено и забавно представление е една от летните премиери на Народния театър и определено прави тревожното лято по-хубаво и по-малко „маркототевско“.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page