Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
„Мъж на балкона, булевард Осман“, 1880
Гюстав Кайбот си има една любима тема и тя е да рисува балкони. С леки разновидности като например мъж пред затворена балконска врата, празен балкон или няколко мъже на балкон. Така или иначе в историята на изкуството той остава с много картини с подобен сюжет, някои от които са доста известни и безумно скъпи.
Тази конкретно се казва „Мъж на балкона, булевард Осман“. Както подсказва адресът, балконът е на не лошо място – тоест на доста престижно място в Париж и всъщност е домът на художника. Това не е случайно – той е от много богато семейство и сравнително рано наследява фамилното богатство. Социалният статус на обитателите личи и от факта, че мъжът е на балкона с цилиндър. Подобно е положението и на другите картини на Кайбот – независимо дали са на балкона или четат вестник у дома, мъжете, а и жените на картините му са облечени по последна мода и, както бихме казали – „за излизане“.
„Ние общуваме с външния свят главно през прозореца“ – казва художникът.
Ето защо мъжът е на балкона в подобаващ вид - да бъде видян и да види другите. Перилата на балкона на дома му са нарисувани с детайли, така че могат да бъдат разпознати и на други картини на Кайбот, не по-малко детайлно са нарисувани и сградите от двете страни на булеварда отсреща. Впрочем гледката на това ниво на Париж си е почти същата и до ден днешен.
Гюстав Кайбот е един от хората, на които импресионистите дължат оцеляването си, особено в първите години след създаването на движението.
Освен че инвестира не малка част от наследените пари в картини на своите приятели, той плаща и наема за ателието на Мане. Отчасти това е причината той да не бъде признат като художник дълги години след смъртта си.
Десетилетията след смъртта му минават основно в разправии за наследството му, което включва много картини на импресионистите, които той завещава на френската държава, но при условие да бъдат изложени подобаващо. Това не се случва, наследниците му не дават част от картините и в крайна сметка тази част сега е във Филаделфия. Толкова за добрия вкус и прозорливост на френското министерство на културата.
Картината „Мъж на балкона, булевард Осман“ е продадена за повече от 14 милиона долара в началото на този век. Възхитително и толкова ретро е как човекът със сюртук и цилиндър елегантно се е облегнал на перилата.
Балконът сигурно си седи и сега, непроменен, точно 140 години след като е нарисувана тази картина, но с голяма вероятност мъжът на него е с тишърт, чехли Birkenstock и долнище на анцуг – апотеоз на облеклото за балкон в наши дни.
Comments