Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
"Капричо с римски руини" от Бартоломеус Бренберг, 1650
„Капричо (или фантазия) с римски руини“ се нарича тази картина на Бартоломеус Бренберг, един от първите нидерландски художници, наречени „италианци“ в родината си. Прозвището му не е случайно, Бартоломеус прекарва едно десетилетие от живота си в Рим, макар че и там основното му влияние е не същински италианското изкуство, а фламандският художник Паул Брил.
Бартоломеус Бренберг се връща в Амстердам през 1629 година и донася от Италия голямо количество скици и рисунки на римски руини, на сгради и гледки от Италия. По-късно те стават основа за картините му в родината, а днес и сами по себе си са пълноценни произведения на изкуството.
На тази картина има няколко еднакво важни елемента, които макар и с различен размер, носят значими послания. На преден план се виждат огромни развалини на римски храм, като части от него се търкалят и по земята. Тази гледка е комбинация от реално съществуващи останки на храм и порта от римско време, но в произволно съчетание. В дясно се вижда пристанище – все пак това е нидерландска картина и тя е нарисувана с характерния за нидерландските пейзажи нисък хоризонт и безкрайно небе с облаци. В тази холандска реалност се появяват не по-малко реалистични фрагмент от фриз в ляво и статуята на Мойсей от Микеланджело в дясно.
Същите мотиви от пейзажа се срещат и в други картини на Бренберг, от него са запазени към двеста произведения и на практика всички те съдържат в някаква степен римски пейзажи в сюжета си, независимо дали са митологични сцени, библейски притчи или други теми.
В случая на картината има две основни фигури – едната е на художника, който стои под статуята на Мойсей и я скицира, а втората е на полегналия в подножието мъж, който е и единственото цветно петно на картината. Смята се, че единият символизира всеотдайността, а другият – безхаберието. Погледнато от сегашната гледна точка – нито един не е за осъждане.
댓글