Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Едвард Мунк, Звездна нощ, 1922-24
Погледнете тази картина. И я погледнете пак. В нея няма нищо добавено, преувеличено или измислено – зимната нощ на севера е точно такава – зашеметяващо красива, пълна с цветове и с усещане за безкрай. Едвард Мунк рисува тази картина в ателието си над Осло с измръзнали ръце и потънал до глезените в сняг. Ателието му няма покрив – и не защото Мунк е беден, а защото когато навън е такава нощ, той иска да я вижда непрекъснато.
Преди няколко години в музея на Мунк в Осло имаше изложба, посветена на най-добрите фалшификатори и имитатори на творчеството му. Един от тях, може би най-известния в Норвегия, е неговият асистент. Приликите в картините им са толкова големи, че се налага асистентът му да демонстрира уменията си в съдебната зала. Естествено, като личен асистент на Мунк, той има достъп до боите му, а рисувайки със същите цветове е лесно да постигне прилика. И все пак, сложени едни до други, картините им са различни и веднага се вижда кои са на Мунк – точно заради светлината, заради нюансите и това умение да нарисува целия свят овален, да закръгли всички ръбове, да направи самата картина да се лее като песен.
С името „Звездна нощ“ съществуват няколко картини, нарисувани между 1922 и 1924 година.
По това време Мунк живее в огромното имение Екели, което е купил през 1916 година над Осло и където прекарва времето си основно сам, рисувайки. На картината се вижда сянката на художника в светлината от отворената врата на къщата зад гърба му. Самотният силует на фона на полярната нощ се приема за символ на уязвимостта на човека пред смъртта – често срещана тема в творчеството на Мунк.
През 20-те години Едвард Мунк е силно повлиян от творчеството на Хенрик Ибсен – друг норвежки гений-мизантроп – и едно от тълкуванията на картината е, че на нея се вижда силуетът на Йон Габриел Боркман от едноименната пиеса – опозорен и нещастен в брака си мъж, който напуска дома си в една зимна нощ, след като осем години не е излизал от стаята си, за да умре навън.
Каквато и да е истината, картината е прекрасна и е запазила завинаги красотата на един миг, който малцина могат да видят и преживеят в действителност.
Comments