Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Сред картините от колекцията на Хасо Платнер почти няма такива с човешки фигури, но доколкото има, именно „Разхождаща се двойка“ на Гюстав Кайбот е най-роматничната картина. В нея Кайбот някак е изобразил всичко, което романтично се свързва с епохата на импресионистите – от идиличната зеленина и красивата вила, до хубаво облечените хора и слънчобрана на дамата.
В този летен пейзаж всичко е някак мимолетно и неясно. Вилата от ляво е нарисувана частично, само партерния етаж, а двойката в центъра върви с гръб към зрителя и не може да се идентифицират мъжът и жената. Почти е сигурно, че на картината Кайбот е нарисувал себе си и своята партньорка Шарлот Бертие. Двама елегантни парижани на почивка в провинцията. Кайбот е облечен в свободно скроен сив костюм, към който е прибавил лека лятна сламена шапка, а Шарлот е облечена в синя рокля и с червен чадър против слънце, който кореспондира по цвят с вилата и това са единствените цветни петна на иначе толкова зелената картина.
Вилата на картината съществува все още в курортното градче Трувил и се казва Вила Италиана. През 1881 година Кайбот я наема за два месеца, за да участва в регатата, която се организира в Трувил. Там той рисува тази картина. Трувил е оживено крайбрежно градче с казина, вили на богати парижани, но нищо от този светски живот не личи на картината, двойката върви по напълно пуст път, който се вие в далечината.
Кайбот е достатъчно богат, за да не трябва да продава картините си, за да оцелее и дори напротив – той основно купува картини на приятелите си импресионисти, за да ги подпомага финансово. Така собствените му картини дълго остават неоценени и дори непознати. Колекцията си той завещава на държавата, а собствените му картини остават в семейството десетилетия наред и не се показват пред публика.
Съдбата на тази картина е по-добра. През 1882 година тя е показана на седмата изложба на импресионистите и е посрещната с много добри отзиви. Това е напълно обяснимо – тук няма нищо освен пълна лятна идилия.
Comments