top of page
Writer's pictureПопаганда

ИМЕ НА ШВЕЦИЯ С ЧЕТИРИ БУКВИ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


В историята на музиката малко групи могат да сравняват успеха си с този на АВВА. Те преминават като комета между 1974 и 1982 година. Бързо, ярко, страстно, запомнящо се като събитие веднъж в живота. Звучи невероятно, че АВВА не са действаща група от 40 години и все пак повечето хора по света знаят или поне могат да изтананикат поне пет-шест култови парчета. Пробвайте! Пробвайте и да кажете Швеция с една дума! 


Групата започва минорно с Бьорн Улвеус и Бени Андершон в началото на 70-те, но като дует не постигат кой знае какво. Тогава привличат приятелките си Агнета Фелтскуг и Ани-Фрид Люнгста и се получава – групата в началото се казва „Bjorn & Benny, Agnetha & Anni-Frid”. Тъй като името е твърде дълго, е съкратено от шефа на „Polar Music” до АВВА. В един момент това създава проблем, защото това е и името на много известна марка рибни продукти в Швеция, но славата на АВВА е толкова светкавична, че им е позволено да го ползват.


Моментът с главно „М“ е през 1974 година, когато се явяват на Евровизия с “Waterloo”. Печелят конкурса, но не и със съдействието на Великобритания, които им дават нула точки. По това време регламентът е друг – всяка държава има право да разпредели 10 точки и Великобритания не дава нито една на Швеция. Въпреки това, съвсем скоро популярността им е толкова голяма, че по време на турнето им във Великобритания през 1977 година в Бирмигнам се налага да разиграят лотария за билети, защото за 2500 места има 50 000 кандидати. За двата им концерта в Роял Албърт Хол е дори по-трудно – билети се опитват да получат три и половина милиона души, които трябва да изпратят по пощата молба да участват в лотарията да си купят билет. Много бързо и VOLVO отстъпват място на ABBA като най-популярната шведска марка, а в Австралия повече хора гледат филма за тях по телевизията, отколкото кацането на Луната!



Разбира се, когато става дума за ABBA не могат да се пропуснат костюмите. Кой може да сбърка тези платформи, тези цветове, тези панталони. Бьорн Улвеус казва в интервю: „Според мен никой не е излизал на сцена по-зле облечен от нас. Приличаме на ненормални“. Но, причината да носят такива костюми не е съвсем творческа и няма нищо общо с разкрепостяването. Групата избира костюми, които по никакъв начин никой не би носил на улицата, защото, според шведското данъчно законодателство тогава, човек може да отпише от данъците си дрехи, които не могат да се нарекат ежедневни. Не предполагат, че просто могат да създадат нова улична мода.


АВВА манията достига върха си с третия им албум, където са изпяти „Мамма мия“ и „S.O.S”. Но нтересно е, че групата така и не постига успех в Щатите. Докато целият свят, включително отвъд Желязната завеса, е луд по феноменалните им шоута от Европа до Австралия и хитовете им, а всички мъже са отчаяно влюбени минимум в Агнета, в Щатите не се случва нищо особено. Едва през 1978 година най-после попадат в топ 20 с Take A Chance On Me, но никога не покоряват класацията. Вероятно просто защото нямат достатъчно време.



Залезът им е толкова бърз, колкото и изгрева – през 1979 година Бьон и Агнета се развеждат, което поставя началото на края. Групата продължава да работи заедно на добра воля и имат няколко невероятни хита – "Gimme! Gimme! Gimme!" ("A Man After Midnight"), който свирят в пълен състав.


През зимата на 1980 година издават "Super Trouper", който е експеримент с диското, от който се отказват, за да се върнат към мейнстрийм попа. Малко по-късно, през 1981 година, се развеждат и Бени и Ани-Фрид, и пътят им приключва след албума "The Visitors" . А после? После стават безсмъртни.



Comments


bottom of page