top of page
Writer's pictureПопаганда

ИСТОРИЯТА НА ДОРОТИ АРНОЛОД, КОЯТО НЕ СЕ ВЪРНА ЗА ВЕЧЕРЯ

Елица Павлович



Млада, хубава, богата, Дороти Арнолд отива да си купи рокля през декември 1910 година и изчезва завинаги. По зла ирония на съдбата тя се нарича с името на най-известното изчезнало момиче на Америка – Дороти от Канзас, книгата за която се появява десет години по-рано. Историята за изчезването на Дороти е една от най-популярните от този род и до днес. Освен че поради социалното си положение тя е издирвана почти десет години, което създава всякакви слухове и легенди, най-вероятните хипотези за съдбата й са много любопитни. По един или друг начин те са свързани с това, че Дороти е жена и нейният пол и епохата са предрешили края на живота й.


Дороти Хариет Камил Арнолд е родена през 1885 година в семейството на богат производител на галантерия и е потомка на английските преселници, дошли в САЩ на борда на „Мейфлауър“ – тоест тя е част от висшите социални кръгове в Ню Йорк. Към момента на изчезването си Дороти е на 26 години, все още неомъжена – нещо нетипично за онова време – и живее с родителите си. Тя е завършила колеж със специализация по английски език и литература и мечтае за кариера на писателка. Тези нейни мечти се посрещат с насмешка и от семейството, и от приятелите й, защото за момиче в нейното положение преследването на кариера е по-скоро каприз.



На 12 декември 1910 година сутринта Дороти излиза от къщи, за да си купи рокля за предстоящия бал, на който сестра й ще е дебютантка. В себе си тя носи 25 долара, което днес е равностойно на между 600 и 800. По пътя тя си купува шоколадови бонбони и книга, като и на двете места не плаща в брой, а записва покупките си на сметката на семейството.


Това са и двете последни места, на които са я видели жива – в добро настроение, със синьо палто и шапка с рози, елегантна както винаги.

За вечеря Дороти има среща с майка си, но не се появява. Това е доста нетипично, но семейството решава, че е възможно тя да е някъде с мъж и предпочита да не намесва полицията. На другия ден те все пак се свързват със семейния адвокат Джон Кит и той започва разследване. По негова препоръка е наето и прочутото детективско бюро Пинкертон. Адвокатът и детективите проверяват всички възможни хипотези – болниците, моргите, пътуващите на корабите до Европа, дори жените с амнезия в болниците, защото подозират, че ако е паднала някъде по заледените улици, Дороти може да не помни коя е. От нея няма и следа.


През януари 1911 година бащата на Дороти се принуждава да обяви публично за изчезването, като обявява доста солидна награда за всяка информация за местонахождението на дъщеря му. На пресконференцията той признава, че малко преди изчезването си Дороти вече е бягала от къщи, за да прекара една седмица с мъжа, в когото е влюбена, но семейството й не одобрява тази връзка и я връща обратно. Любимият на Дороти, Джордж Грискъм Джуниър, е на 42 години, син на богати родители, с които живее и очевидно наистина не е добра партия, защото цялото им бягство е платено изцяло от Дороти, която залага бижутата си за тази цел. Така или иначе през декември Грискъм е с родителите си във Флоренция и няма как да е замесен пряко.


В крайна сметка бащата на Дороти инвестира в издирването й около четвърт милион долара – огромна сума – и почти десет години.

Накрая той самият я обявява за мъртва, след като е получил безброй фалшиви сигнали и писма от самозвани претендентки. И до днес изчезването на Дороти си остава една от нерешените загадки в хрониките на нюйоркската полиция.



Има обаче няколко хипотези, които изглеждат най-вероятни. Първата е, че Дороти се е самоубила, отчаяна от липсата си на успех като писателка и лошото отношение на семейството към тези й амбиции. Това намекват на няколко пъти и адвокатът на семейството, и приятелят й. Липсата на подкрепа от семейството я отчайва и в писмата си до Грискъм тя пише, че се чувства в пълна безизходица. Вариантът жена да живее сама и да преследва кариера не е опция по онова време.


Втората хипотеза е, че Дороти е избягала някъде с мъж и никога повече не е пожелала да се свърже със семейството си. По някое време дори се появява бижутер, който твърди, че е изработил брачната й халка, но тази следа не води до никъде. Все пак и това е вероятност, която не може да се отхвърли, след като семейство Арнолд са я върнали един път от бягството й с Грискъм, тя вероятно не е имала никакво доверие на близките си.



Третата хипотеза, разглеждана сериозно от полицията е, че Дороти е умряла по време на нелегален аборт. През 1916 година полицията нахлува в нелегалната клиника за аборти на доктор Мередит и един от лекарите там признава, че Дороти е била тяхна пациентка. Предвид забранената от закона дейност на клиниката, както и много високия риск на операциите, мъртвите пациентки се изгарят в пещта. Именно изчезването на жените насочва полицията към клиниката.


Бащата на Дороти напълно отхвърля тази хипотеза и тя не бива разследвана.

Разбира се има и други версии, с различна степен на вероятност, но няма как да не си дадем сметка, че ако Дороти Арнолд беше мъж, животът й щеше да се развие по друг начин. Един век е променил много неща и дано поне духът на Дороти вече е спокоен.

Comments


bottom of page