Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Ако сте били в Рим, вероятно сте запознати с палацо Барберини, който се намира до известните Четири фонтана. Но дворец Барберини има и на много нетипично място – в Потсдам. Историята как един италиански дворец намира двойника си в Германия е интересна, но не е тя, която го определя. Един германец го определя – Хасо Платнер.
Дворецът Барберини в Потсдам е построен през 1772 година по поръчка на Фридрих Велики, който иска да разкраси площада на Потсдам и, бидейки голям почитател на италианскта ренесансова архитектура, поръчва новия си дворец в този стил. Оригиналът в Рим е със 150 години по-стар. Но новият дворец не е пълна реплика на римския. Най-важните разлики са мецанините в сградата на Потсдам, които са типичен елемент в домовете на средната класа през XVIII век и са добавени, за да направят пространството по-ефективно. Около името витае и слух – говори се, че дворецът не е кръстен на вдъхновителя си, а на вероятна любовница на Фридрих – Барбарина, която разбира се е танцьорка.
В средата на XIX век дворецът е изцяло реконструиран и тогава се заражда идеята той да бъде културно средище на потсдамци. Крал Фридрих Уилям IV поръчва добавянето на големи бални зали, където културното и литературно общества получават правото да използват пространствата „завинаги“. В години потсдамската публика се наслаждава на изложби, концерти и арт томболи. Тук свирят и Клара Шуман, Антон Рубинщайн и много други. През 1910 година лампите в балната зала загасват, за да се проведе първата кинопрожекция в града – публиката гледа последните новини, прекъсвани от късометражни филми, музикално озвучени от пианист. Накратко, дворецът е важен символ на града и архитектурно бижу, заедно с величествената църква „Св. Никола“ и Старото кметство.
Дворецът е почти напълно разрушен от бомбардировки през април 1945 година. Три години отнема само почистването на руините му, а след това плановете са на негово място да се отвори алея със скулптури – тази идея не се реализира и там се появява зелена площ, ползвана като паркинг. Възстановяването на двореца започва през 2013 година, след като германският филантроп Хасо Платнер решава да основе музей и да изложи в него частната си колекция.
Хасо Платнер с директора на музея Ортруд Вестхайдер
Платнер е един от най-богатите хора в Германия, съосновател на корпорацията SAP и един от най-влиятелните хора в ИТ индустрията в света. През 2003 година той се оттегля и обявява, че ще се посвети на благотворителна дейност, която развива по целия свят. За реконструкцията на двореца Барберини дарява 20 милиона евро – най-голямата сума, дарявана някога от частно лице в Германия. Още от началото планира сградата да е музей, защото вярва, че е „ужасно хората да са лишени от възможността да видят произведения на изкуството“.
И така в италианския дворец пристигат французите.
В сърцето на колекцията Платнер са импресионистични шедьоври, картини на художници от ГДР, произведения от съвременни автори създадени след 1989 година. Музеят Барберини веднага се превръща в един от най-добрите музеи в Германия, който си сътрудничи с големите световни музеи като Лувъра и Ермитажа.
През 2017 година музеят се открива с две мащабни изложби наведнъж – „Импресионизъм. Изкуството на пейзажа“, която представя картини на Клод Моне, Пиер Огюст Реноар и Густав Кайобот. Втората изложба – „ Класика на съвременното изкуство ", съчетава германския импресионизъм с фовизма и следвоенния абстракционизъм. Включва творби на Макс Либерман, Едуард Мунк, Емил Нолде, Василий Кандински, Анди Уорхол.
При откриването на музея Ангела Меркел го нарича „хипнотизиращ“ и подчертава, че без хора като Платнер, „културният пейзаж на Германия би бил много по-беден“. Стар приятел на Платнер, Бил Гейтс, също дарява няколко творби от частната си колекция на Барберини.
Какво може да се види сега и в близко бъдеще в музея Барберини.
На първо място цялата колекция на Платнер (повече от 100 творби) е изложена от 5 септември и представя шедьоври на импресионисти,включително Моне, Реноар и Пол Синяк – с 34 картини на Моне, в момента няма друго място в Европа извън Париж, където посетителите да видят накуп толкова творби на художника. Това моментално прави Потсдам един от най-важните центрове на импресионистичната живопис. В изложбата могат да се видят и кратини на Писаро, Алфред Сисли, Пикасо и др.
Другата феноменална изложба е „Импресионизмът в Русия: Зората на авангарда“, която започва на 7 ноември и ще продължи до 14 февруари 2021 година. В края на XIX век много руски художници се вдъхновяват от темите и техниките на френските импресионисти и се опитват да изобразят сцени от руското ежедневие в мимолетния дух на импресионизма. Художници като Наталия Гончарова, Михаил Ларионов и Казимир Малевич, които по-късно формират авангарда, развиват своя собствена представа за импресионизма и светлината. Руските художници са интегрирани в проекта за европейско модерно изкуство.
А после? После в Барберини идва Рембранд!
Comments