Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
„Дамата с еднорога“ от Рафаело Санцио, 1505- 1506
„Дамата с еднорога“ е рисувана между 1505 и 1506 година от Рафаело Санцио. Това е картина с доста интересна съдба. Намира се в галерия „Боргезе“ в Рим. Дълго време се смята, че това е картина на Перуджино, не на Рафаело. Четири века по-късно се оказва, че още двама души са рисували върху нея, премахвали са и са добавяли елементи, предполагам, за да я направят някак си „по-хубава“.
Картината е била върху панел, преместена е върху платно при реставрация, която започва през 1934 година. Дотогава никакъв еднорог например не се вижда на нея. Но реставрацията е голяма наука и в хода й се разкриват пластове и пластове, под които се крие той. Премахването на тези пластове премахва колелото, наметалото и перото, добавени от неизвестно лице в средата на 17 век.
През 50-те години на ХХ век това е първата картина, на която е правено рентгеново изследване в историята. Не мога да си представя какво са изпитвали учените, когато са разкрили, че картината е дорисувана на няколко етапа и то от различни хора!
Днес се знае, че Рафаело е нарисувал жената до кръста и пейзажа. После друг художник – вероятно Джовани Солиани (съвременник на Рафаело), рисува колони, парапет, ръкави, ръце и куче. Да, в началото е било куче, не еднорог. Kучето символизира съпружеската вярност, а еднорогът е символ на целомъдрието. Могат да се видят ушите на кучето върху ръкавите на жената.
Композицията на картината е много подобна на Джокондата на Леонардо (рисувана 2-3 години по-рано) и се смята, че Рафаело приема позата, рамката и пространствената организация от портрета от работата на Леонардо. Разликата е в погледа – неговата дама гледа хладно, не „загадъчно“ като Джокондата.
Но коя е тази жена?
Преди реставрациите от XX век да разкрият оригиналната картина, в инвентаризацията на галерията от 1760 година тя се появява като Св. Екатерина Александрийска. Именно анонимната намеса тогава – добавянето на колелото и перото, превръщат картината в потрет на св. Екатерина.
Очевидно е, че първоначалното намерение не е било това. Но как да се разбере коя е? Това и досега е загадка, но зависи от еднорога. Или кучето.
Ако се приеме, че това е еднорог, то е много възможно това да е портрет на Джулия Фарнезе, още позната като „папската курва“ и „невестата на Христос“ – любовницата на папа Александър VI Борджия. Джулия е била изключитлено красива, изобщо не е била мимолетно увлечение и в резултат на тази връзка фамилията Фарнези се издигат много. Върху техния семеен герб има еднорог, да не говорим, че тя има и други портрети с еднорог, които днес се намират в палацо Фарнези.
Според втората версия, кучето е трябвало да си бъде куче. Тогава картината може би е портрет на Мадалена Строци, съпругата на Аниоло Дони. Портретът е рисуван като сватбен подарък, а и нали помните – кучето е символ на съпружеската вярност.
Но това са само предположения. Която и да е тази жена, тя синеока и красива, седи в ложа на фона на езерен пейзаж. Облечена е като много богата дама, с рокля с ниско деколте и широки ръкави. На врата й има огърлица с огромен рубин и перла. Погледът й не е насочен към зрителя, а леко встрани – може би, защото не иска да знаем коя е, а просто да й се възхитим.
Comments