Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Две важни уточнения – промяната в предназначението на клуба е само до края на пандемията и второ – това се случва със съдействието на Сената на Берлин. Инициативата е на собствениците на клуба и колекционера Кристиян Борос, чиято галерия със съвременно изкуство се помещава в бункер в центъра на Берлин и билетите за нея са разпродадени за месеци напред. Борос е започнал преговори за предстоящата експозиция в Бергхайн още през март, веднага след въвеждането на карантината.
Всичко това много добре показва огромните разлики в мисленето и отношението там и тук – при това не само по отношение на изкуството.
На първо място самият Бергхайн, често определян като „най-великият“ клуб в света, разположен в стара електростанция на границата на Източен и Западен Берлин, с дансинг за 1 500 човека и най-добрата аудиосистема в света, има статут на „културно учреждение“, даден му със специално съдебно решение. Дори в момента, когато партитата са все още забранени, там има музикални пърформанси, на които влизат хора на групи по 50 човека. От 9-ти септември нататък в клуба ще се разположат произведенията на над 80 художници, създадени по време на карантината.
Влизането в клуба ще е възможно само с предварителна резервация, като посещенията ще са задължително с гид. Добрата новина е, че всеки записал се ще може да влезе – в останалото време Бернхайн има почти най-строгия фейсконтрол на света.
Сред представените художници има световноизвестни имена като Олафур Елиасон, когото Борос е убеждавал да му даде произведенията си в продължение на тричасов онлайн разговор, Иза Генцкен, Волфганг Тилман, Розмари Трокел, Сиприен Гаяр и много други.
Специално място е отделено на берлинските художници. Произведенията ще заемат цялата площ на клуба – от дансинга, през прочутия панорамен бар, до тъмните стаички. Екскурзоводи ще са изкуствоведите от фонда на Борос.
Засега не е обявено колко ще продължи инициативата, но със сигурност подобна възможност се случва един път в живота. Изобщо вдъхновяващите новини след карантината не са много, но тази определено е една от тях.
Comments