Елена Миланова Instagram: @byelenamilanova
При последното си пътуване в Норвегия, Елица ми изпрати снимка на ето тази картина, поставена на централно място в музея в Лилехамер. Топла, сърдечна, домашна, много „хюга“. Аз ах-нах разбира се, защото, въпреки че живея в южна страна, която по някаква неразбираема за мен причина се слави като център на интериорния дизайн, скандинавските страни за мен са най-топли и имат най-красивите домове. Картината е от 1911 година и е нарисувана от Карл Ларсон, може би най-известният шведски художник.
Снимка: Елица Павлович Казва се „Момиче за шиене“ и представя тих момент на ръкоделие в къщата на Карл Ларсон или по-точно в работилницата му, където жена му Карин премества своите станове. Всичко се вижда на тази картина – жълтите пана и зелените дограми, шевната машина до прозореца, откъдето Карин може да наблюдава играещите навън деца, докато работи, детайли в дизайна на текстила на масата... Знае се и кое е момичето на картината – казва се е Ана Шьорген и тук подшива сватбената рокля на една от дъщерите на Ларсон, която ще се омъжи скоро за лекар. Пролет е, вероятно май, защото нарцисите и върбовите клонки, набрани от градината им, са цъфнали.
Отново и отново, през целия си живот, Карл Ларсон рисува домашния уют със спокойствието на човек, който е намерил щастието в любовта към тази жена, между стените на къщата и простора на градината, сред семейството си.
Карл Ларсон е роден в един от старите квартали на Стокхолм през 1853 година в много бедно семейство в безперспективна, мрачна среда. Единственият проблясък на надежда в живота му е артистичният му талант, който е забелязан от учителя му в училището за бедни, което посещава. Той убеждава 13-годишното момче да кандидатства за подготвителна паралелка за художествената академия. Карл Ларсон е приет, но поради изключителната си бедност развива силно чувство за социална малоценност, която преодолява чак след като е приет в академията и на преден план излиза талантът му. След като завършва, както си му е реда по това време, заминава за Париж и се присъединява към колонията на скандинавските художници в Грез-зур-Лоинг. Въпреки големите усилия, които полага да е „като всички“ и да рисува „правилно“, Ларсон не постига никакви успехи. Но едно момиче го кара да изостави претенциозните маслени бои в полза на акварелите – Карин Бергьо. Карин е също художничка, която се влюбва до ушите в Карл и въпреки че той няма пукнат грош, а тя е дъщеря на богат търговец, двамата се женят през 1883 година и веднага на следващата се ражда първото от осемте им деца.
През 1888 година бащата на Карин им подарява Lilla Hyttnäs, малка дървена вила с градина в Сундборн, която днес е най-известната къща в Швеция и вероятно от най-известните домове на художници в света. Тази къща и градината Карин и Карл възприемат като общ артистичен проект – Карин трябва да отглежда децата им, но това не пречи на художествените й вдъхновения, за да превръща всичко около себе си в красота и уют.
Двамата създават своя малък свят с техните деца, където той рисува любимата си жена и децата им, а тя прави от къщата и градината произведение на изкуството и интериорния дизайн, много преди да сме чували за „хюга".
Всъщност това не е преувеличено, Карин се смята са интериорен дизайнер, изпреварил с много времето си и истински трендсетър, чието влияние се усеща и днес в шведските домове. Карин е тази, която успява да събере в дома цялата светлина така, че на картините на Карл почти може да се чуе детския смях, да се долови аромата на боите му и да се усети топлината на слънцето.
Освен дома им, на картините на Ларсон присъства непокорната им градина, която също влияе с поколения върху стила на шведските домове. Градината им е напълно пресъздадена през 2014 година, така че ако отидете на посещение, ще я видите точно такава, каквато е била през XIX век.
В “кухненската градинка“ Карин посажда шведски зеленчуци рамо до рамо с френски бобови растения, донесени от нея от Париж. Градинските мебели са проектирани и боядисани в оригиналните си цветове и стоят точно там, където са били. Цялата красота, игрите, които са играли децата им, партитата, които са организирали са върнати за живот.
В музея на къщата могат да се разгледат текстилните произведения на Карин, които са смели, много иноавитвни – казват, че когато една от жените в Сундборн, която тъче килим на стана на Карин бърка, тя отговаря „Продължавай... ръката трябва да се вижда!“ Коментар, който показва отношението на Карин към текстилния занаят и творчеството.
Къщата на Ларсон има и онлайн тур, 360-градусово преживяване с приложение, което можете да свалите от тук: https://clg-qr.tensionapp.com. Аз лично имам нужда от това точно сега, когато сякаш всички неволи са ни заобиколили и се чувстваме толкова безсилни.
Comments