top of page
Writer's pictureПопаганда

КАРТИНАТА ЛИ ОБИЧАМЕ ИЛИ ЛЕГЕНДАТА ЗА НЕЯ

Елица Павлович


„Пейзаж с падането на Икар“ от Петер Брьогел Стари, 1558


„Пейзаж с падането на Икар“ от Петер Брьогел Стари е най-популярната картина в галерията в Брюксел, или поне така е до преди няколко десетилетия, когато експертите започват да я изследват по-внимателно и решават, че тя вероятно не е нарисувана от него. Сега до името на художника има въпросителен знак, а популярността на произведението е значително намаляла.


Има обаче един човек, за когото това си остава любимата му картина на Брьогел и това е не кой да е, а Мишел Драге – директорът на музея. Независимо от мненията за авторството, които впрочем напоследък отново клонят към идеята, че това е картина на Брьогел, макар и нарисувана от сина му, за Мишел Драге това е най-оптимистичното и интересно произведение на Брьогел Стари, което има в галерията. А там има не малко негови картини, тъй като Брюксел се гордее с втората най-голяма в света колекция от картини на семейство Брьогел.


И така, на картината се вижда как Икар пада от небето, след като е летял толкова близо до слънцето, че то е разтопило восъка, с който са скрепени крилете му.


Реално на картината не се вижда Икар, а запознатите със сюжета и интерпретацията знаят, че той вече е потънал в морето и от него на платното има само краката му и няколко единични перца, които се стелят наоколо.


Този подход е абсолютно „брьогеловски“ и на повечето картини на художника основното действие е само част от големия и зает със себе си свят.

Обикновено точно така се интерпретира и тази картина – орачът си оре, овчарят пасе овцете си, а рибарят е издърпал въдицата недоволен, че падналият Икар ще изплаши рибата. За отбелязване е, че овчарят гледа някъде нагоре в небето, но ние не виждаме накъде, което е доста необичайно за ХV-ти век, когато със сигурност цялото художествено действие трябва да присъства на картината.


Каква е интерпретацията на Мишел Драге? За него орачът, който е най-масивната и привличаща вниманието фигура на платното, е символ на новото начало. Браздите, които той прави в земята и зърната, които ще посее, ще родят нещо ново, както полетът на Икар ще роди една нова мечта за човека. Орачът и ралото са нарисувани в най-големи детайли и са директен символ на живота и новото начало – ако се вгледаме внимателно дори ще видим, че смъртта е съвсем наблизо, в храстите лежи един мъртъв човек.


Икар е паднал, но светът е в полет, корабът с издути платна лети към далечни земи, птиците летят в небето, а някой ден човекът ще плети заедно с тях.

И независимо кой е нарисувал тази картина, скритите в нея символи са еднакво валидни във всички времена и с всякакви съпътстващи табели в музея.

Comentários


bottom of page