Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Единодушно призната за най-слабата и неубедителна творба на Вермеер, тази картина е една от двете, които той самият цени най-високо и не продава на никого до края на живота си, независимо от лошото си материално положение. Решението му има сериозни основания.
През ХVІІ-ти век за всеки образован зрител е ясно от пръв поглед, че на тази картина е изобразена алегория на католическата вяра.
По онова време в Холандия публичното отслужване на католически литургии е забранено, така че подобна картина говори много. Самият Вермеер е католик, той приема вярата на бъдещата си съпруга, за да може нейното доста заможно семейство да даде благословията си за техния съюз.
На преден план се вижда змия, премазана от камък, предполагаемо част от храм – символиката е ясна – змията е грехът, камъкът е самият Христос, а наблизо е и ябълката от дървото на познанието. На масата до жената са приготвени атрибутите за католическа меса – разпятие, чаша, библия. Богато избродиран гоблен заема лявата част на картината и се предполага, че ролята му е да скрива от външни очи тази част на къщата, която е всъщност нелегална католическа църква. Това подсказва и картината с разпятието на стената. Жената, алегория на вярата, въплъщава в себе си символи, лесно разпознаваеми за всеки вярващ – бялото на дрехата й е символ на чистота, синьото е небесната синева, раят. Перлите подсказват непорочност, а ръката й е на сърцето, защото там е изворът на нейната добродетел. Символична е и стъклената сфера, към която е отправен взорът на жената – идеалният стъклен глобус, който отразява света наоколо, е като човешката душа, която може едновременно да отразява, но и да съдържа в себе си цялата безкрайност на божия свят.
„Алегория на вярата“ е сред картините, описани в имуществото на Вермеер след неговата смърт. В следващите векове тя минава през няколко частни колекции, като години наред е приписвана погрешно на друг автор. Това позволява на Абрахам Бредиус да я купи само за 700 марки в края на ХІХ-ти век на търг в Берлин и да я опише като „голяма, но неприятна картина на Вермеер“. Днес това е една от петте картини на Вермеер в колекцията на музея Метрополитън и е част от легендата за този удивителен художник.
Comentarios