Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Когато най-баналните моменти от деня са в ръцете на голям майстор, те се превръщат в безсмъртни шедьоври. „Млада жена с кана за вода“ от Йоханес Вермеер е такъв пример. Тя е идеалното изображение на идеала за домашния живот през XVII век. На картината виждаме идеалната жена в идеалния дом с идеален живот. Каната и водата са тук, като символи на женската добродетел и чистота.
Нидерландската живопис не може да се сбърка именно, заради тази отдаденост на тихото наблюдение на реалността и намирането на красотата и финеса в действия, които са абсолютно банални. А тази картина е една от най-обичаните на Вермеер, защото е в голям контраст със съвременния ни начин на живот – само като я гледа човек и кръвното му налягане спада. Не е нужно да е експерт, за да оцени красотата на тази картина или да усети атмосферата – нужен е само жизнен опит.
Авторството на Вермеер е безспорно – той рисува почти всичките си картини на точно това място в къщата. Обожава светлината, която пада през прозореца, а според една легенда не разрешава прозореца да се мие, за да не се наруши начинът, по който се осветява този ъгъл от стаята.
На картината по всяка вероятност е нарисувана съпругата на Вермеер Катарин (или най-голямата му дъщеря Мария). Личи си, че става дума за хора от средната и над средната класа – жената носи много характерна шапка, наречена“hoofdoek”, която служи, за да се предпазва главата по време на сутрешния тоалет. Наличието на кутия за бижута вдясно говори, че тази стая е лична, и че жената се чувства удобно в нея. Кутията за бижута освен това е декорирана, вижда се и ориенталска тежка покривка на масата, която по това време е била нещо много скъпо, а и трудно да се притежава. Наличието на позлатената кана също е доказателство за добро положение – смята се, че тази кана е принадлежала на тъщата на Вермеер, Мария Тънс и фигурира в завещанията на семейството. Картата на Нидерландия зад жената свидетелства, че Вермеер е бил увлечен от идеята за обединена държава и има чувсвство за национална гордост – нещо, което е много модерно и прогресивно по това време.
Картата обаче има и друго предназначение – насърчава триъгълната композиция, която се създава между светлината и трите основни елемента на картината: прозореца, картата и стомната. По този начин жената остава централната фигура и акцента за зрителя.
Тази спокойна сцена, която се отличава с простотата на формите, представя идеализирана представа за женската добродетел и е отличен пример за изящната чувствителност на Вермеер в наблюдението на действителността.
За съжаление, по времето, когато Вермеер е рисувал, е бил почти непознат. Неговото творчество става известно едва в края на XIX век, а „Жена с кана за вода“ е първата му творба в американска колекция и днес се намира в музея по изкуствата Метрополитън.
Comments