top of page
Writer's pictureПопаганда

КАРТИНИ БЕЗ КАРАНТИНА: "НАТЮРМОРТ В СТЪКЛЕНА ВАЗА И СТРИДИ" ОТ ЯН ДАВИДС ДЕ ХЕМ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


В средата на XVII век Ян Давидс де Хем е много търсен художник. Има защо, тъй като е един от най-талантливите нидерландски майстори. Прочува се покрай портрета на младия крал Уилям III, когото избира да нарисува, включен в композциия от цветя – натюрмортите са основната специалност на де Хем. Днес този портрет ми изглежда пълен кич, но е бил голяма идея за времето си. Толкова, че за портрета му плащат 2000 гулдена, което я прави една от най-скъпо заплатените картини през целия Златен век на нидерландското изкуство. Не мога да се сдържа да не ви я покажа (намерете орлите!):



Всъщност де Хем става толкова търсен, че в един момент не смогва с поръчките и добавя само финални щрихи и подпис към картини, рисувани от негови ученици. Разбира се обучава и двама от синовете си за художници. Бил е женен два пъти и има традиционния за епохата двуцифрен брой деца.


Картината, която виждате, „Натюрморт в стъклена ваза и стриди“, е нарисувана през 1640 година и е част от колекцията на музея Метрополитън в Ню Йорк. Повечето зрители вероятно биха я отминали като поредния натюрморт, но съвсем не всички.


Тази картина е магнетична – толкова, че поетът Марк Доти например написва цяла книга, вдъхновен от нея.

При този натюрморт окото първо се храни с цветовете – жълтото и зеленото са огряни от меката светлина. После се усеща спомен от вкус – сочните солени стриди, киселия сок на лимона, очакването от сладостта на гроздето. Накрая ръката почти усеща допира до вазата – колко е лесно да бъде хваната за долната гравирана част и поднесена към лицето, за да се усети аромата на свежите лимонови кори.



Така цвят, вкус, текстура и аромат са комбинирани по начин, който приканва към действие – не човек му се иска да опита от всичко това.


Не е чудно, че именно поет се вдъхновява от картината, която също е като стих, който трябва да предаде абстрактни емоции само с няколко думи.


И именно това е силата на нидерландските натюрморти, които са много повече от рисунки на предмети – изяществото, вглеждането в детайлите и повикването на сетивата носят по-дълбок смисъл.

Comentarios


bottom of page